Reportaža iz Srebrenice, bivše UN-ove zone, stanovništvo koja želi napustiti patronat Republike Srpske

Srebrenica 2007: Srbi bježe jer su bez posla, a Bošnjaci i zato što im se prijeti

obz-srebrenica-txt.jpg
import
16.03.2007.
u 14:51

"Na život Republike Srpske" izblijedjeli predizborni slogan Srpske demokratske stranke nalijepljen na gelerima išaranu zidu trošne zgrade, oko kojeg su u međuvremenu načičkane osmrtnice onih koji provedbu predizbornih obećanja na ovome svijetu nisu dočekali, nigdje ne može grotesknije zvučati nego u nekadašnjoj UN-ovoj zaštićenoj zoni Srebrenica.

U koji se to život kune bezlična fizionomija s otkvačenom kravatom po imenu Savo, pitanje je na koje je u gradu duhova teško dati. Jer na srebreničkim se ulicama još, i 12 godina nakon ulaska Mladićevih četnika u grad, osjeća zadah smrti, beznađa i posvemašnje apatije. Na glavnoj se ulici umorni ljudi naboranih lica okupljaju u grupice "po nacionalnom ključu". Srbi razgovaraju sa Srbima, Bošnjaci s Bošnjacima... Samo se tako održava nametnuti im suživot.

Iluziju da je nakon genocida počinjenog nad Bošnjacima u srpnju 1995. godine suživot moguć srušila je nedavno presuda Međunarodnog suda pravde u Haagu. Nakon konstatacije najveće UN-ove pravosudne institucije da je Vojska RS počinila genocid nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici, više ništa ne može biti isto. Iz zapuštenog gradskog parka ne dopiru dječji glasovi.

 Nemamo kamo izaći pa smo se došle ljuljati  uz jednoličnu škripu zahrđale ljuljačke dobacuju nam Amra i Amela, učenice prvog razreda Srednje medicinske škole. Nekoliko metara dalje, iz općinske zgrade, koja je uz džamiju jedini poslije rata temeljito obnovljen objekt, čuju se povišeni tonovi. Toga su dana, naime, bošnjački politički čelnici, uz pomoć iranskog, libijskog, palestinskog te veleposlanika Saudijske Arabije, uvjeravali ogorčene Srebreničane da odustanu od kolektivnog iseljavanja. Naime, Srebreničani ne žele da njihova općina i dalje bude pod patronatom vlasti Republike Srpske.

Dva sata trajalo je uvjeravanje te žestoka rasprava, a pale su i teške riječi. Bilo je to previše za Ibrana Mustafića, općinskog vijećnika i člana inicijativnog odbora za kolektivno iseljavanje, koji je sastanak napustio demonstrativno zalupivši vratima. Drhtavim rukama iz torbe je izvadio apaurin, a onda je na adresu Tihića, Silajdžića, Lagumdžije te veleposlanika islamskih zemalja uputio salvu kritika:
 Ovo je izdaja, kome oni lažu?

Smirivši se, objasnio je zašto je napustio sastanak:
 Prevareni smo. Oni traže da i dalje budemo robovi. Neka dođu i vide kako je spavati na madracima koje smo dobili u sklopu humanitarne pomoći. Na svoje sam uši čuo što je predstavnik Kraljevine Saudijske Arabije kazao u Sarajevu kad se otvarala džamija kralja Fahda. On je tada rekao da je za Srebrenicu u roku od 24 sata skupljeno 200 milijuna dolara te da je to dano saudijskom komitetu. Pa gdje je taj novac? Ja to nisam, ni itko od povratnika u Srebrenicu, osjetio na svojoj koži, a sad me njihov veleposlanik pokušava uvjeriti u nešto drugo. Ništa, uzet ću večeras šibice i potpaliti ono što Ratko Mladić nije stigao.

Svojim primjedbama o načinu na koji su nestali milijuni dolara namijenjeni obnovi Srebrenice otvorio je Pandorinu kutiju. Ako je, kako stoji u dokumentaciji, za poslijeratnu Srebrenicu samo vlada Nizozemske, vojnici koje su iz sastava UNPROFOR-a odigrali kukavičku ulogu u srebreničkoj tragediji, izdvojila gotovo 500 milijuna eura, postavlja se pitanje u što je taj novac utrošen. Netransparentno trošenje novca koji je bio namijenjen obnovi bivše UN-ove zaštićene zone, prema najavama predsjednika SDA Sulejmana Tihića, bit će predmetom istrage mjerodavnih tijela BiH. Jer da je novac utrošen u obnovu i razvoj općine, o bijegu iz Srebrenice njeni stanovnici, bez obzira na nacionalnost, ne bi razmišljali. Srbi iz Srebrenice, naime, bježe jer nema posla, a malobrojni bošnjački povratnici i zato što nema posla i zato što im se prijeti.

Antagonizam i nesnošljivost između Bošnjaka i Srba, koje je presuda Međunarodnog suda pravde u Haagu samo još produbila, koristi jedino političarima. Služeći se posve oprečnom retorikom, bošnjački dužnosnici iz Sarajeva, uz stidljivu potporu pokojeg Hrvata, najavljuju pokretanje parlamentarne procedure o izdvajanju Srebrenice iz, kako su rekli, jurisdikcije Republike Srpske, a srpski pak dužnosnici iz Banje Luke poručuju da će takva procedura narušiti ionako ne baš harmonične odnose. Premijer RS Milorad Dodik općinskim dužnosnicima Srebrenice i načelniku Abdulrahmanu Malkiću prijeti sankcijama i uvođenjem privremene uprave jer je, prema njegovu tumačenju, riječ o grubom političkom kršenju Daytonskog sporazuma.

Ignorirajući prijetnje iz Banje Luke, čelnici dviju najvećih bošnjačkih političkih stranaka u BiH, predsjednik SDA Sulejman Tihić i predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić, prijetnje premijera RS nazvali su smiješnima. Premda su sastanak u Srebrenici bojkotirali veleposlanici zemalja EU i SAD-a, njih su se dvojica, uz potporu esdepeovca Zlatka Lagumdžije i hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, javno pred srebreničkim udrugama i brojnim novinarskim ekipama obvezali da će se početi provoditi procedura o izdvajanju  Srebrenice iz mjerodavnosti Republike Srpske.

Revolt bošnjačkih povratnika stišala su obećanja da će se teško političko i socijalno stanje u Srebrenici prevladati ulaganjem novca u obnovu gospodarstva, školstva, zdravstva... Tako je masovno iseljavanje Bošnjaka odgođeno do 16. travnja.
 Ne budu li se držali obećanja, svi ćemo otići. Mi prijetnje više nećemo trpjeti, pogotovu one koje dolaze iz Republike Srpske. Neka svijet zna kako živimo, mi koji i danas tražimo tijela svojih sinova  suznih nam je očiju kazala šezdesetdvogodišnja Emira Ramić, koja je u srpnju 1995. ostala bez tri sina, četiri brata i mnogih sestrični i bratića.

Prije rata u Srebrenici je živjelo 36.000 stanovnika, a danas ih je samo osam tisuća. Iako je međunarodna zajednica dala milijune eura, barem na papiru, u Srebrenici se to ne vidi. Stoga o povratku u rodnu Viroviticu sanja i Vlatka Sekulić, jedina Hrvatica iz Hrvatske koja sumornu srebreničku svakodnevnicu dijeli sa 30-ak stanovnika hrvatske nacionalnosti.

 U Srebrenicu sam došla 1984. godine nako što sam se udala. Eto vidite kako mi je, bolje ne možeš poželjeti  ironično je kazala Vlatka. Ipak, ona je povlaštena  zaposlena je, što je u Srebrenici rijetkost. Za Viroviticom žali, a teške dane prikratio bi joj, kaže, Večernjak te ju vratio u neka stara dobra vremena. Ali ga u Srebrenici nema gdje kupiti jer u dva kioska prodaju uglavnom beogradski i banjolučki tisak.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije