Nisu otpuštanja i kresanja prava u javnoj upravi rješenje za krizu, već je to otvaranje novih radnih mjesta u realnom sektoru i reorganizacija javne uprave koja je još leglo uhljebljivanja političkih pobjednika, čulo se u utorak na sučeljavanju stranačkih kandidata koje je organizirao SSSH.
Tko koči
– Kad je o kategorijama zaposlenih riječ, Hrvatska se dijeli na proračunsku i tržišnu, ova druga izgubila je 80 tisuća radnih mjesta, a prva mirno živi – ustvrdio je Velimir Srića (HSLS). Uzrok je te podjele, nadovezao se Silvano Hrelja (HSU), to što se 1995. godine pogriješilo odustajanjem od općeg kolektivnog ugovora i počelo s granskima, a normalno da onaj tko dijeli javni novac lakše to čini. Međutim, smanjenje radničkih prava u javnom sektoru uvijek se kao izgovor prelijeva u realni sektor, upozorio je Dragutin Lesar (Laburisti).
Slično misli i Ljubo Jurčić, koji kaže da je smanjenje plaća u državnoj upravi pogrešno rješenje. – Poveća li se u realnom sektoru broj radnih mjesta na 1,7 ili 2 milijuna, u javnom ne treba otpuštati – kaže Jurčić. Među javnim poduzećima Lesar najveće kočničare vidi u HEP-u jer je, kaže, neinvestiranjem učinio Hrvatsku energetski ovisnom i Hrvatskim šumama, koje nisu u funkciji razvoja prerađivačke industrije, već su “postale lovačko društvo i izvoznik trupaca”. – Te bih uprave otpustio – jasan je Lesar.
(Ne)sposobni direktori
Jurčić misli da direktori u javnim poduzećima ne mogu imati plaće veće od ministarskih. Srića smatra da bi trebali imati plaću u skladu s odgovornosti, ali uz uvjet da su sposobni, a Boris Kunst (HDZ) da direktore javnih poduzeća koja na tržištu ostvare dobit treba i nagraditi. Damir Bajs (HSS) ostavio bi ih kakve jesu.
eh srićo....treba sa srićom otpratiti sve političare i državne službenike u neku neprijateljsku državu neka im naprave reda i tržišno natjecanje u zadnjem redu