SSSH poziva radnike čiji poslodavci ne isplaćuju plaće, a u tvrtkama nemaju organiziran sindikat, da se jave u SSSH kako bi evidentirali probleme i prijavili ga Državnom inspektoratu. Pozivaju i svakog da u Poreznoj upravi, HZMO-u ili REGOS-u provjeri - uplaćuje li poslodavac redovito poreze i doprinose, a u okviru nove kampanje protiv neisplate plaća i isplate plaća bez uplate doprinosa koju je SSSH pokrenuo.
Djelovat će na tri razine: prema državnim institucijama, prema poslodavcima i prema radničkim predstavnicima kod svakog poslodavca. Tako od Vlade traže primjenu postojećih, ali i donošenje novih mjera za rješavanje problema nelikvidnosti određenih Programom gospodarskog oporavka Vlade RH, jer sadašnje ne postižu efekte, a traže i da javno dostupni budu statistički podaci o neisplati plaća i neuplati doprinosa.
Od Hrvatske udruge poslodavaca i drugih udruga traže da se priključe ovim aktivnostima, kako bi spriječili nelojalnu konkurenciju, a od radnika da u slučaju neisplate odmah obavijeste svoj matični sindikat.
Radnik, sam ili preko sindikata, na raspolaganju ima sljedeće mogućnosti:
- Ako poslodavac ne isplati plaću, dužan ju je obračunati i obračun dati radniku – obračun neisplaćene plaće ovršna je isprava kojom se radnik može naplatiti. Ako radnik nije dobio plaću, a poslodavac mu nije uručio obračun neisplaćene plaće, potrebno je odmah javiti se Državnom inspektoratu, a kazna za poslodavca je od 61.000 do 100.000 kuna. S obzirom na to da i kazna, u konačnici, ide iz „radničkog džepa“, sindikat u pravilu prema poslodavcu prvo ide s upozorenjem za poštivanje zakona.
Nadalje, protiv poslodavca koji ne isplaćuje plaću sindikat može organizirati štrajk kojemu obvezno prethodi pet dana mirenja, najčešće poslodavac u tome roku isplati plaće.
Radnik radi neisplaćene plaće može kao vjerovnik, uz pomoć sindikata, predložiti stečaj poslodavca - navodi Mladen Novosel, predsjednik SSSH.
U studenome 2010. godine 70.000 radnika je radilo, a nije im isplaćena plaća s pripadajućim doprinosima na vrijeme i na zakonit način, tj. uz uplatu poreza i doprinosa, iznijeli su sindikalci Finine podatke.
Točan broj radnika nije poznat jer podaci Porezne uprave, HZZO-a i HZMO-a nisu dostupni, osim svakom pojedincu – radniku, ako im se obrati, napominje Novosel, ali zbroji li se broj radnika bez plaće s brojem nezaposlenih, tada RH ima oko 400.000 nezaposlenih radnika.
Sindikalci su izračunali da bi redovitom uplatom doprinosa i poreza proračun RH bio bogatiji za više od 13,7 milijardi kuna, od toga je oko 12 milijardi kuna nepodmirenih poreza i 1,7 milijardu kuna doprinosa.
Ukupno je blokirano oko 24 posto računa svih pravnih osoba sa 45.505 zaposlenih radnika te oko 43 posto računa svih obrtnika sa 25.473 zaposlena radnika.
U studenome 2010. godine radio je 1,131.041 radnik, a oko 4 posto ih je radilo u tvrtkama čiji računi su blokirani. U obrtu je bilo zaposleno 218.932 radnika, a 11-12 posto radnika radilo je u obrtima s blokiranim računom.
- Zaključujemo da se za oko 60.000 do 70.000 radnika ne podmiruju doprinosi, ustvrdio je Novosel.
Gdje je država kaj ne pazi ak nisi dobio tri mjeseca plaće niti je uplatio doprinose odma zatvori firmu bez pitanja i lakše će biti i radnicima i svima koji su njima povezani. J.... takvu državu.