Trgovački sud u Splitu otvorio je stečaj nad Credo bankom. Stečajni sudac je Jozo Ćaleta, a stečajna upraviteljica Ankica Čenić. Ispitno ročište na kojem će se ispitivati prijavljene tražbine zakazano je za 22. ožujka 2012. godine.
Vjerovnici Credo banke viših isplatnih redova svoja potraživanja trebaju prijaviti stečajnoj upraviteljici u roku od 20 dana koji počinje teći onog dana nakon što u Narodnim novinama bude objavljena odluka o pokretanju stečaja.
– Teško je procjenjivati koliko je vjerovnika i koliki će biti iznos njihovih tražbina. Pravi iznos znat ćemo na ispitnom ročištu u ožujku – kaže Ivan Basić, glasnogovornik Trgovačkog suda u Splitu.
No, već je poznato kako tri općine s Primorja: Matulji, Lovran i Mošćenička Draga na računima Credo banke imaju 41,5 milijuna kuna, a pribroje li se tomu deponirana sredstva poduzeća iz Primorsko-goranske županije, za koja se zasad zna, iznos doseže stotinu milijuna kuna.
"Zajedno smo jači"
Tako je u banci ostao novac riječkog PIK-a, Regionalne veletržnice Rijeka – Matulji, Centaropreme, Transagenta, Grand hotela Adriatic iz Opatije, Kvarner Weiner Stadtische osiguranja iz Rijeke te dva poduzeća u stečaju, Torpeda i Trgovačkog Opatija. Njihovi predstavnici, a popis oštećenih vjerojatno nije konačan, sastat će se u srijedu s Vidojem Vujićem, v. d. primorsko-goranskog župana, kako bi dobili dodatne informacije i po onoj "zajedno smo jači" dogovorili kako dalje djelovati udruženi.
Osim što će pojedinačno prijaviti svoje tražbine stečajnoj upraviteljici Primorci će, vjeruje Emil Gržin, načelnik lovranske općine kojoj je u Credo banci ostalo sedam i pol milijuna kuna namijenjenih stambenoj gradnji, nastojati izboriti mjesto za svog predstavnika u Odboru vjerovnika i nastojati spriječiti svako odugovlačenje stečajnog postupka. Zbog blokirana novca "golo" funkcioniranje jedinica lokalne samouprave nije upitno, ali mogućnost da se to dogodi postoji pa je Vujić prije u ime vjerovnika uputio pismo ministrima financija i pravosuđa Slavku Liniću i Orsatu Miljeniću te guverneru HNB-a Željku Rohatinskom.
Nije, kaže, od države zatražena nikakva financijska pomoć, pozajmice za tri općine, nego su mjerodavne upozorili da je krajnji trenutak da se problem Credo banke počne rješavati. Zbog propasti Credo banke u problemima se našla i Gospodarska zona Kukuzovac, koja je u vlasništvu Grada Sinja, a blokirano joj je milijun kuna.
Ekonomski fakultet u Splitu također ima nekoliko milijuna kuna blokiranih u Credo banci, a iako se Nevenka Bečić, predsjednica splitskoga Gradskog vijeća, hvalila kako je zahvaljujući njoj gradska tvrtka Stanouprava prije blokade podigla svojih jedanaest milijuna kuna, to se nije dogodilo pa će i ova tvrtka prijaviti svoja potraživanja stečajnoj upraviteljici.
Bogatiji izgubili više
Osim tvrtki, gradova i općina među većim vjerovnicima Credo banke i neka su zvučna imena iz svijeta hrvatskog sporta, primjerice rukometaši Croatije osiguranja Zagreb koji su u Credo banci imali otvorene račune. Logično, više je blokirano onima s najvišom zaradom pa se smatra kako su najlošije prošli Ivano Balić i Marko Kopljar. U Credo banci račune imaju i neki bivši igrači Hajduka. Riječ je o Ivici Mornaru, Milanu Rapaiću te nogometnom menadžeru Tončiju Martiću. Pretpostavlja se da je riječ o milijunima, ali nitko od njih o tome ne govori.
kaj ima i tu ugrozenih srba???????????????????