Prema prvim procjenama štete nastale u poplavama, oko 8.500 hektara oranica u županjskoj Posavini je uništeno i tu neće biti roda vjerojatno ni sljedeće godine, a samo za uloženo u sjetvu tih površina koja je propala, šteta je 40-tak milijuna kuna, a računajući i neprodanu ljetnu, šteta je i do 100 milijuna kuna.
- Neki nažalost, neće uspjeti preživjeti takav udarac i bojim se najgorega, a već je situacija u našem selu, poglavito u ovim rubnim područjima, bila izuzetno teška. Tlo, prema strukutri sada nije u mogućnosti primiti nikakve uobičajene postupke obrade. Izgubili smo tlo za ovu godinu i nadam se da će ono ozdraviti tijekom jeseni i zime kako bi na proljeće bila obavljena uobičajena sjetva. Drugi problem je što će se sve naći na oranicama kada se voda u potpunosti povuče. Bit će tu i drva, i smeća, i možda neka uginula životinja i sve će to trebati ukloniti - kaže pročelnik za poljoprivredu
Vukovarsko-srijemske županije Andrija Matić.
Matić dodaje kako osloboditi zakupa poljoprivrednike nije nikakva pomoć jer većina zemljišta nije u zakupu, a dati ima repromaterijal je besmisleno jer sjetve neće biti do nagodinu. Seljaku bi se najbolje pomoglo, drži Matić, kada bi im država isplatila novac.
- Osim novca, Vlada bi primjerice trebala dogovoriti s EU konkretne mjere poput obnove stočnog fonda na stradalim područjima tako da nekome tko se vrati u Račinovce i Rajevo Selo dodijeli pet suprasnih nazimica ili pet steonih junica. Treba ljude privoliti da se vrate i dati im volju za život, a ne ih vratiti i pustiti ih da krenu od nule - kaže Andrija Matić.
>>Na istoku Slavonije samo se dva posto njiva navodnjava
A valjda će i županija odriješiti kesu i pokazati primjerom kako se to radi.