Ministarstvo zdravlja Srbije naložilo je danas mjere pojačanog nadzora na graničnim prijelazima zbog pojave prvih slučajeva takozvanih "majmunskih boginja" (Monkeypox) u zemljama zapadne Europe, piše Blic.
Za to virusno oboljenje ne postoji cjepivo, a prvi slučajevi zaraze zabilježeni su u Velikoj Britaniji. Riječ je o zaraženim putnicima koji su pristigli iz Nigerije.
Ta rijetka virusna zoonoza javlja se uglavnom u centralnoj i zapadnoj Africi. Virus se najvjerojatnije prenosi sa životinja na čovjeka preko rana ili sluznica. Prijenos s čovjeka na čovjeka nije čest, a većinom obolijevaju djeca.
All that you need to know about diagnosis and management of #Monkeypox in the ED.
— Simon Carley (@EMManchester) 21. rujna 2018.
From @baombejp on the @stemlyns blog #FOAMed #infectiousdisease #emergencymedicinehttps://t.co/mShzoXziQq
Virus se prenosi s čovjeka na čovjeka bliskim kontaktom s kožnim lezijama zaražene osobe ili respiratornim kapljicama tijekom duljeg kontakta sa zaraženom osobom lice u lice.
Bolest nalik na velike boginje kod čovjeka dovodi do uvećanja limfnih čvorova i opće malaksalosti, a dva do tri dana kasnije dolazi do promjena na koži u obliku izdignutih mjehurića ispunjenih tekućinom kojih može biti od samo nekoliko na tijelu pa do nekoliko tisuća.
#MonkeyPox is generally self-limiting, which means patients tend to recover in a couple of weeks. However, supportive care and management of the condition is required and mostly successful.
— NCDC (@NCDCgov) 20. rujna 2018.
Read this advisory to learn more: https://t.co/DPV7zJei3j pic.twitter.com/nJ5A2zCdFl
Prve promjene javljaju se na licu, a zatim se šire po tijelu. Najjače su napadnuti dlanovi i stopala. Promjene prolaze nekoliko faza, a na kraju se stvaraju kraste koje se ljuskaju i otpadaju. Tijek bolesti traje od dva do četiri tjedna.
Ni riječi o tome je li bolest opasna po život, ili samo neugodna i ružna za oko.