Meteorološko ljeto ove je godine počelo vlažnim, neuobičajeno hladnim vremenom u većem dijelu Europe, osim na jugoistoku kontinenta gdje su temperature već danima rekordno visoke. Vremenski uzorci se mijenjaju, zbog čega se u skorije vrijeme ne očekuju veće kiše, no stiže nam intenzivni toplinski val koji će pogoditi južnu, središnju i istočnu Europu. Predviđa se da će se temperature penjati i iznad 35 stupnjeva Celzijevih, a najveće temperaturne anomalije očekuju se u središnjoj Europi i na Balkanu.
Grčka i Turska već se bore s ekstremnim temperaturama; danju dosežu i više od 40, a noću ne padaju ispod 30. Slično vrijeme sada se sprema ostatku kontinenta, osim na krajnjem zapadu i sjeveru, gdje bi temperature trebale ostati oko prosjeka za sredinu lipnja, piše meteorolog za Severe Weather. Razlog za ovakve vremenske uvjete stručnjaci vide u vremenskoj pojavi poznatoj kao toplinska kupola.
Radi se o pozadinskom faktoru koji je uzrok velikih toplinskih valova svake godine. Toplinske kupole često utječu na vremenske uzorke nad Europom i Sjevernom Amerikom. Prošlog ljeta iznimno jaki toplinski valovi događali su se sve do listopada, a rekordi su srušeni na tisućama mjernih postaja diljem svijeta. Globalno, temperature od siječnja do lipnja ove godine značajno su iznad dugoročnih prosjeka.
Toplinske kupole rade slično kao poklopci na loncima, objašnjava meteorolog. Golema kupola zarobi znatno topliju masu zraka koja prolazi ispod te je "vuče" prema zemlji. Što se struje spuste niže, to zrak postaje suši i topliji. Toplinski valovi povezani s kupolama donose stabilno vrijeme s minimalnom mogućnošću za oblake, a kamo li kišu. Osim što može biti opasno i neugodno za sva živa bića koja nisu prilagođena životu na tako visokim temperaturama, ovakvo razdoblje iznimno visokih temperatura bez padalina je i opasno jer čini požare mnogo vjerojatnijima.
POVEZANI ČLANCI:
Prosječna i najviša dnevna temperatura ispod kupole znatno su iznad prosjeka. Kada je kupola posebno jaka, padaju povijesni rekordi, što bude naročito šokantno kada se nastavi događati u jeseni ili kada počne i prije meteorološkog ljeta. Prvi veliki toplinski val ove godine trajat će od utorka do subote, a vrhunac će doseći iznad Italije i Balkana. Dnevne temperature lokalno mogu biti i više od 10 stupnjeva Celzijevih iznad prosjeka za ovo doba godine.
Najgore će biti u četvrtak i petak, kada bi temperature u Hrvatskoj mogle doseći 40 stupnjeva Celzijevih. Sljedeći tjedan trebalo bi doći do osvježenja koje će temperature vratiti u razine očekivane za lipanj, no iz Severe Weathera upozoravaju da postoje naznake da će toplinski val ponovno dobiti zamah krajem lipnja.
GALERIJA U Indiji se "peku" na 52 stupnja: Ljudi na granici izdržljivosti
Sljedeća dva tjedna su ključna.