Toplinska apokalipsa

Šume u plamenu, poplave uništavaju gradove: Mediteran već sad 'gori', a najgore tek najavljuju

Toplinski val na Mediteranu
The Copernicus Climate Change Service's (C3S)
16.06.2024.
u 11:13

Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S) predviđa da će srpanj, kolovoz i rujan donijeti ekstremne temperature koje će biti iznad prosjeka za ovo doba godine.

Prognozeri su najavili neuobičajeno visoke temperature u Mediteranu ovog ljeta. Britanski turisti koji planiraju odmor u popularnim destinacijama poput Grčke, Cipra i Turske upozoreni su tako da će se suočiti s rekordnim vrućinama zbog nadolazećeg toplinskog vala. Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S) predviđa da će srpanj, kolovoz i rujan donijeti ekstremne temperature koje će biti iznad prosjeka za ovo doba godine.

Cipar je nedavno izdao prvo crveno upozorenje zbog ekstremnih vrućina, s temperaturama koje su dosegle 45°C, što je čak 10 stupnjeva iznad prosječnih vrijednosti za ovaj dio godine. To je obilježilo jedan od najtoplijih lipanjskih dana ikad zabilježenih na ovom mediteranskom otoku.

Isto tako, raniji toplinski val pogodio je Grčku ovog tjedna, prisiljavajući vlasti da zatvore Akropolu u Ateni i druge popularne turističke atrakcije tijekom najtoplijih sati dana. Na grčkom otoku Kreti maksimalne temperature dosegle su 44,5°C, dok su na meteorološkim postajama u središnjem i južnom dijelu zemlje zabilježene temperature od 43°C.

Prema izvješću C3S, drugi dio europskog ljeta vjerojatno će biti topliji od prosjeka diljem kontinenta, s očekivano sušnijim uvjetima na jugu i vlažnijim na krajnjem sjeveru. Meteorolozi iz Weather & Radar izjavili su za Telegraph da će srpanj 2024. vjerojatno biti iznadprosječno topao za većinu Europe, osobito za Španjolsku. Međutim, naglasili su da bi ovakvo stanje moglo biti rezultat samo nekoliko vrlo vrućih dana koji će iskriviti prosječne temperature, nakon čega bi se moglo očekivati razdoblje oko ili ispodprosječnih temperatura. Rosie Mammatt sa Sveučilišta Reading dodatno je naglasila da već sada imamo vrlo visoke temperature u "mediteranskom bazenu" te da se čini da bi ovo ljeto moglo donijeti još rekordnih temperatura.

VEZANI ČLANCI:

Turska već bilježi temperature zraka koje su od osam do 12 stupnjeva iznad sezonskih normi, a tome su pridonijeli šumski požari diljem zemlje. Jedan požar uništio je nekoliko drvenih kuća u odmaralištu Olympos u Antaliji, izvještava Euronews. U međuvremenu, u Francuskoj stotine vatrogasaca bore se s jakim požarom sjeverno od Saint-Tropeza.

Neuobičajeno rani toplinski val uzrokovan je vjetrovima koji nose toplinu i prašinu iz Sjeverne Afrike u Europu. Devedesetjednogodišnja žena postala je prva žrtva ranog toplinskog vala koji je zahvatio Cipar dok je otok grcao pod rekordnim lipanjskim temperaturama od 45 stupnjeva Celzija u petak.

Zdravstveni dužnosnici su rekli da je žena umrla u Općoj bolnici u Nikoziji od posljedica toplinskog udara; još pet starijih pacijenata bilo je na liječenju u bolnicama sa teškim simptomima toplinskog udara. Glasnogovornik državne zdravstvene organizacije Charalambos Charilaou rekao je novinarima da je žena dvaput doživjela srčani udar pri dolasku na hitni prijemnik u Nikoziji. "Nakon istraživanja incidenta, liječnici na hitnoj utvrdili su da je srčani udar bio rezultat toplinskog udara", rekao je Charilaou.

Zbog iznimno visokih temperatura, Odjel za inspekciju rada obustavio je teške i umjerene radove na otvorenom tijekom poslijepodneva. Između 12 i 16 sati, također je obustavljen prijevoz ili dostava proizvoda na vozilima na dva kotača. Nakon kritika na račun vlade zbog nedostatka rashladnih sustava u školama, ministarstvo obrazovanja skratilo je nastavu u osnovnim školama, vrtićima i školama za djecu s posebnim potrebama do 10:45 sati.

Usred snažnog toplinskog vala, Cipar se suočava sa značajnim nedostatkom oborina. Lokalni meteorološki odjel izvijestio je ovog tjedna da je 2024. godina dosad deseta najsušnija godina u povijesti te zemlje, koja seže 123 godine unatrag. Uz sušu, zemlja se također bori sa šumskim požarima. Tri sela u regiji Pafos evakuirana su zbog požara koji su zahvatili suha travnata područja oko njih. Situacija je alarmantna jer su visoke temperature i nedostatak oborina stvorili vrlo suhe uvjete pogodne za širenje požara.

U Ateni je Akropola, najposjećenija turistička atrakcija u Grčkoj, bila zatvorena za javnost tijekom najtoplijih sati u četvrtak, drugi dan zaredom, jer su turisti patili od najranijeg toplinskog vala ikad zabilježenog u zemlji. Turisti nisu mogli posjetiti Partenon i druga antička remek-djela na UNESCO-ovoj arheološkoj lokaciji između podneva i 17 sati po lokalnom vremenu. Prošlog srpnja Akropolu u Ateni prisilno su zatvorili zbog dvotjednog toplinskog vala koji je bio bez presedana u svojoj trajanju.

Nakon toga Grčku su zadesili razorni požari koji su, prema Nacionalnom opservatoriju u Ateni, uništili gotovo 175.000 hektara šuma i poljoprivrednog zemljišta. Godine 2023. Akropola je zabilježila rekordan broj posjetitelja od gotovo četiri milijuna, dijelom zbog turista koji su stizali kruzerima u obližnju luku Pirej.

Meteorolozi su primijetili da je ovo bio najraniji toplinski val zabilježen u Grčkoj, što znači da su temperature bile iznad 38 stupnjeva najmanje tri dana zaredom. U središnjoj Ateni temperatura je dosegnula 42°C, što je rezultiralo zdravstvenim upozorenjima i zatvaranjem škola. Još više ekstremnih temperatura zabilježeno je na otoku Kreti - 44,5°C - te na poluotoku Peloponez - 43,9°C, prema podacima s web stranice meteo.gr Nacionalnog opservatorija u Ateni. Nekoliko drugih grčkih arheoloških lokaliteta na Kreti, Dodekanezu, Kikladima i Peloponezu također je zatvoreno kao mjera opreza zbog vrućine.

VEZANI ČLANCI:

Grčki ministar za klimatsku krizu i civilnu zaštitu Vassilis Kikilias upozorio je na opasnost od požara zbog jakih vjetrova koji bi mogli puhati diljem zemlje. Civilna zaštita je bila na "visokoj pripravnosti", dodao je. Opasnost od požara bila je "vrlo visoka" u petak u deset regija, uključujući Atiku, koja okružuje Atenu, prema njegovom ministarstvu. Šumski požari diljem Europe postali su sve veći problem posljednjih godina.

U 2022. godini veliki požari devastirali su dijelove Francuske, Španjolske i Portugala, kao i Češke, Njemačke, Grčke i Slovenije. Prema Europskoj komisiji, 20 država članica EU zabilježilo je više spaljenih površina od prosjeka u 2022. godini, s ukupno 837.212 hektara spaljenih u požarima te godine u Europi. Sezona požara 2023. godine također je bila destruktivna, s više od pola milijuna hektara (područje dvostruko veće od Luksemburga) spaljeno u požarima.

U oštroj suprotnosti s vremenskim uvjetima na istočnom Mediteranu, Španjolska, na zapadnom kraju mora, doživjela je snažne oluje i obilne pljuskove koji su izazvali poplave. Na Balearskom otoku Majorci, zračna luka Palma bila je zatvorena u utorak zbog velike kišne oluje koja je poplavila otok, s najavom još kiše u srijedu. Službenici zračne luke izvijestili su da je oluja utjecala na 100 od više od 900 planiranih letova u zračnoj luci Palma, uključujući brojne letove iz britanskih zračnih luka poput Gatwicka, Lutona i Bristola.

Velik dio Balearskih otoka i oblasti Levante, popularnih turističkih destinacija na istoku Španjolske, pogođeni su jakim kišama koje su uzrokovale veliku štetu. Posebno pogođena je regija Levante, koja uključuje gradove poput Valencije, Benidorma, Alicantea i Murcije. Slike iz Costa Blance pokazale su potopljene ulice, preplavljene rijeke i brzu vodu koja je preplavljivala suha polja prije nego što se srušila na autoceste. U nekim dijelovima Valencijske zajednice, koja uključuje pokrajine Alicante i Valencia, padala je tuča, dok je Benidorm bio pod žutim upozorenjem na oluju s mogućnošću kiše koja je procijenjena na 100 posto.

Prema prognozi C3S, početkom lipnja signalizira se nastavak više nego prosječnih temperatura površine mora u većini oceana u sljedećih šest mjeseci, osim u regijama ekvatorijalnog Pacifika i Južnog oceana. Ovaj trend povezan je s predviđenim razvojem La Niña uvjeta kasnije ove godine.

Više temperature površine mora mogu značajno utjecati na oborine i temperature koje će određena područja doživjeti, kako je naglasila Mammatt. Dodatno, Mammatt je izjavila da bi 2024. mogla biti aktivna sezona uragana zbog visokih temperatura površine mora. Iako se očekuje da će ti uragani većinom utjecati na zemlje oko Atlantika, postoji mogućnost da donesu pustošenje u Europu putem obilnih kiša i snažnih vjetrova.

FOTO Kataklizma u Njemačkoj: Cijeli gradovi pod vodom, raste broj poginulih, šteta se broji u desecima milijardi

Toplinski val na Mediteranu
1/88

Komentara 3

VO
Vorg
13:05 16.06.2024.

Podmetanje požara počinje

PA
pasodoble12
11:41 16.06.2024.

Zato imamo humanu zapadnu civilizaciju, koja izdvaja ogromna sredstva za zaštitu planeta i civilizacije. Ili se varam? Od vajkada kompletno svjetsko gospodarstvo radi bez ikakve kontrole i kad se određene kategorije enormno obagate onda kad je kasno poslušaju vapaj stručnjaka, a to što poslušaju ne ide na njihov teret već pteko leđa naroda. I dalje, jel se neuporedivo više sredstava daje za uništenje nego za spašavanje? Uporedite ulaganje u oružje za ubijanje i oruđe za spašavanje (vatrogasci, službe spašavanja ljudi i imovine, zdravije i sigutnije tehnologije u svim oblastima ljudskog djelovanja) po ćete biti frapirani činjenicom da je ulaganje u uništavanje daleko veće....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije