OPASNOST ZA GRAĐANE

Stiže toplinski udar. Liječnica: 'Nikako ne ostavljajte djecu u vozilu. Brzo mogu dehidrirati'

Dijete u automobilu
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/2
18.06.2024.
u 07:12

U slučaju toplinskog udara liječnica savjetuje da se osoba smjesti u hladniji prostor i da se po mogućnosti istušira, s tim da se postupno snižava temperatura vode tijekom tuširanja

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) najavio je prvi ovogodišnji toplinski val. Pod utjecajem ogranka anticiklone, kako je DHMZ pojasnio, u naše će krajeve s jugozapada postupno pritjecati sve topliji zrak, posebno u drugoj polovini tjedna. Najviše se dnevne vrijednosti očekuju oko 35 °C, moguće mjestimice i više. Tako visoke temperature mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni problem.

Obiteljska liječnica dr. Tanja Pekez ispričala je za 24sata kako se povećala opasnost toplinskih udara zbog klimatskih promjena i ekstremnih temperatura. Toplinski udari češće se događaju ljudima koji su izloženi tjelesnim naporima na visokim temperaturama zbog velikog izlučivanja tekućina (sportaši, građevinari, radnici u željezarama...). Važno je prepoznati toplinski udar i liječiti ga jer u suprotnom može dovesti do smrti.

- Osobe koje su pod posebnim rizikom su stariji. Sjetimo se da je svojedobno u Francuskoj u domovima za starije i nemoćne tijekom jednog ljeta zbog vrućine umrlo oko 15.000 ljudi. Stariji su u većoj opasnosti jer nemaju dovoljno izražen osjećaj žeđi, a opasnost prijeti i ljudima s viškom kilograma ili bolestima pluća, djeci, trudnicama i svima koji ne unose dovoljno tekućine - navodi doktorica.

U slučaju toplinskog udara liječnica savjetuje da se osoba smjesti u hladniji prostor i da se po mogućnosti istušira, s tim da se postupno snižava temperatura vode tijekom tuširanja. U slučaju da je osoba nepokretna, potrebno ju je omotati vlažnom plahtom, dok svi oni koji su sposobni jesti i piti slanu tekućinu i slanu hranu, juhe, primjerice.

- Nikako ne ostavljajte djecu u vozilu na suncu jer se temperatura vrlo brzo podigne te dijete vrlo brzo dehidrira - upozorava dr. Pekez. Naime, temperatura u autu brzo može dosegnuti više od 50 stupnjeva, a djeca ostavljena u autu na suncu mogu umrijeti za samo 15 minuta.

U HZJZ-u savjetuje da građani piju dovoljno tekućine, u kojoj nema niti šećera niti kofeina, te istu konstantno unositi, a ne onda kad osjetimo da smo žedni. Isto tako, važnu ulogu ima i odjeća koju nosimo tijekom velikih vrućina, a stručnjaci savjetuju da bude lagana i široka, svijetlih boja te načinjena od prirodnih materijala

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije