Preventivna i automatska redistribucija migranata trebala bi postati ključnom točkom Europske unije u rješavanju izbjegličke krize. Talijanski premijer žuto-crvene vlade Giuseppe Conte i ministrica unutarnjih poslova Luciana Lamorgese, na osnovu dogovora na Malti s Njemačkom i Francuskom, pripremit će projekt u tome pravcu.
Četiri zemlje, Malta, Njemačka, Francuska i Italija, pripremili su prijedlog i dogovorili ga s Finskom, koja predsjeda EU, prema kojem više ne bi vrijedio sporazum iz Dublina, već bi se izbjeglice preraspodijelilo. Sporazum iz Dublina obvezuje državu u koju prvi puta uđe neki izbjeglica da u njoj zatraži azil i ostane do rješenja njegova zahtjeva. Bude li najmanje deset država prihvatile prijedlog, a čini se kako su to spremne učiniti još Portugal, Irska, Luksemburg, Grčka i Španjolska, krenut će se prema promijeni dublinskog ugovora.
“Učinjen je značajni korak naprijed”, kazao je Conte. Načelo više neće biti da izbjeglica mora ostati u zemlji u koju je ušao, već kada uđe u jednu zemlju, recimo Italiju, znači da je ušao u Europu, a onda će biti razmješten u prihvatne centre i po drugim državama. Dakako da će posebna pažnja biti usmjerena na vraćanje izbjeglica u zemlje iz kojih su došli.
Zemlje koje će prihvatiti redistribuirane izbjeglice dobivat će i posebne ekonomske prilike. Preraspodjela će ići po zemljama koje će moći prihvaćati od 10 do 25 posto pridošlih migranata u, recimo, Italiju. Migranti koji, primjerice, budu stigli u Italiju tu će trebati biti registrirani i u roku od četiri mjeseca prebačeni u neku drugu europsku zemlju. No, onda će i ta druga država pregovarati sa zemljom iz koje je netko otišao kako bi bio vraćen. Italija ima, primjerice, dogovor s Tunisom kome vraća izbjeglice s po dva čartera tjedno i u svakom ima po 40 osoba, što znači da godišnje može biti vraćeno oko 5.000 migranata.
Novim sporazumom bi i druge europske države nastavile proceduru s priznavanjem ili ne nekom izbjeglici status azilanta i u koliko mu ga ne odobri će provesti postupak njegova vraćanja u zemlju iz koje je stigao. To je važno, jer će rasteretiti Italiju od mnogih pregovaranja sa zemljama oko vraćanja izbjeglica, te će obvezati Europsku komisiju da bude jamcem u tim pregovorima. Hoće li se ostvariti dogovoreno na Malti tek treba vidjeti, ali bude li solidarnosti među državama u Europi bit će i lakši sučeliti se s problemom migracije.
Video: Migranti izletjeli iz kamiona kod Šibenika
za hrvtsku i hrvate nista dobro...e orbane ...orbane..