Slučaj otetog Tomislava Salopeka, za kojega država čini sve da ga spasi, nameće pitanje na koji način o njemu izvještavati kako bi se zaštitila njegova obitelj u najtežem trenutku i ne uznemiravala javnost, a s druge strane izbjegla propaganda ISIL-a? Etičke dvojbe i različit pristup u ovakvim slučajevima imaju i strani mediji. Fotografiju Salopeka pred teroristom objavili su svi naši glavni mediji, a RTL i isječak videosnimke Salopeka s upozorenjem da slijedi uznemirujući sadržaj.
Odgovorno ponašanje
Lamija Alečković, šefica HRT-ova Informativno-medijskog servisa, ističe:
– Objavili smo jedan screenshot, jednu fotografiju Salopeka, ne videosnimku. Ovo je delikatna situacija i treba izvještavati i pisati što se dogodilo, ali izbjegavati senzacionalizam, uznemiravanje obitelji i fokusirati se na to što država čini da bi spasila svoga građanina. Treba se postaviti kao da je riječ o našem članu obitelji.
Tportal, za razliku od većine, nije objavio ni fotografiju Salopeka. Glavna urednica Đurđica Klancir kaže i zašto.
– Čim se pojavio video s otmicom Salopeka, imali smo konzultacije na uredničkoj razini, a pregledali smo i kako postupaju strani mediji. Praksa je uglednih medija vani da video ne objavljuju, a o fotografijama postoje različiti pristupi. Guardian u slučaju Haines nije objavljivao fotografije s uznemirujućim elementima, na kojima se vidi nož i terorist. Pokušali smo naći najmanje uznemirujuću fotografiju i odlučili se za ilustrativnu. Inače ne dopuštamo da se objavljuju uznemirujuće fotografije i sadržaji jer je internet teško kontrolirati i takav sadržaj mogu vidjeti i maloljetnici – kaže Klancir.
Nova TV bez snimke
Direktorica Informativnog programa Nove TV Ksenija Kardum ističe:
– Prema internim pravilima i etičkim načelima struke nismo objavljivali snimke ISIL-a ni izvještavali o obitelji.
Igor Bobić, glavni urednik Informativnog programa RTL-a, odgovara da, kad je Vlada objavila informaciju o otetom našem građaninu, nisu mu objavili identitet iako su ga znali.
– Provjerili smo autentičnost snimke, objavili isječak bez otkrivanja identiteta i obiteljskih detalja. No, kada su svjetski mediji objavili identitet našeg građanina, a obitelj i prijatelji javno istupili tražeći pomoć, odlučili smo objaviti pune informacije kako bismo pomogli u slučaju – kaže Bobić.
A vecernji objavi lepo i snimku i sat i sve . I jos napise svasta .Samo otezavate situaciju za nesto vecu posjecenost vasih stranica. Samo realno,makar ocekujem da cete mi obrisati komentar ko u Sj. Koreji