GAY POVORKA

Sto zaštitara čuvat će homoseksualce

26.06.2002.
u 00:00

* MUP: Lučin u gay povorci ako mu dopuste obveze

Dođe li 200 ljudi, povorku smatram uspješnom - rekao je jučer našim novinarima Dorino Manzin, predsjednik udruge "Iskorak".

Povorka o kojoj je govorio već nekoliko mjeseci izaziva različite komentare. Dorino je predsjednik udruge koja se bori za prava homoseksualaca, istih onih koji će u subotu, 29. lipnja, hodati središtem Zagreba, pod motom "Iskorak kontra predrasuda". Sa željom, kaže, da podsjete javnost da su ravnopravni članovi društva. Hoće li iskorak biti uspješan, ne zna ni Dorino. Iako su takvi mirni marševi u svijetu redovni, pitanje je kakva premijera očekuje Hrvatsku? Je li ona kolektivni ispit tolerancije ili tortura manjine?

- Svi kojima smetamo neka ostanu kod kuće ili neka organiziraju protuskup. Posljednjih sam dana svakakve gluposti čuo! Uporno objašnjavam ljudima da ne organiziramo paradu nego povorku. Čuo sam da mnogi misle da ćemo hodati goli i pokazivati stražnjice. Strašno! Ili da će homoseksualci doći u uskim majicama. Zbog svega toga sam u nedoumici kako se odjenuti! Šalu na stranu, mislim da će ipak doći više heteroseksualaca. Homoseksualci su u Hrvatskoj prestrašeni i nadam se da će povorka otopiti led i postati tradicionalna - zaključuje Dorino Manzin.

Podrška UN-a

Taj je mladić, kao i njegove kolegice iz lezbijske udruge "Kontra" i kolege iz "Iskoraka", posljednjih dana postao tražena zvijerka. Jer, javnost zanima što će se zbivati na prvoj hrvatskoj gay povorci? Posebice one koji se sjećaju lanjske gay povorke u Beogradu. Mladi fašisti na beogradskim su ulicama tukli mlade homoseksualce.

- Izgred bi za Zagreb bio neizreciva sramota! Ovakvi su se skupovi održavali i u mnogo nestabilnijim zemljama od Hrvatske i Srbije, poput Izraela i Moldavije. I protekli su u najboljem redu. Beograd se dogodio jer je situacija bila uzavrela, ekonomski i socijalno dotaknuli su dno. Bio je i Vidovdan, što je razjarilo Srpsku pravoslavnu crkvu, tu huškačku četničku organizaciju! Pa je došao neki protojerej na trg i vikao fašistima neka ne tuku "braću i sestre" homoseksualce. Kazao je da moli za njih jer su bolesni. Grozno. Nema toga u Zagrebu - zgraža se Manzin.

Ipak, za sigurnost će se pobrinuti i policija i zaštitari.

- Iz preventivnih razloga unajmili smo stotinjak zaštitara. No, nadam se da će oni biti samo ukras. Zahvalni smo što su nas podržale i neke političke stranke, podržava nas i Juan Pablo Ornandez, visoki povjerenik UN-a za ljudska prava. Govor će održati i ministar unutarnjih poslova Šime Lučin - ističe Manzin.

Zinka Bardić, glasnogovornica MUP-a, međutim, ističe da nije sigurno da će ministar Šime Lučin sudjelovati na skupu.

- Ako će mu obveze dopuštati, bit će ondje. Organizatori su izrazili želju da ministar održi govor no ništa još nije dogovoreno. MUP je od početka u dogovoru s organizatorima i pobrinuli smo se da policija osigurava skup. Još, međutim, ne znamo koliko će policajaca biti na terenu - objašnjava glasnogovornica Bardić.

HSP: Tema koja ne zaslužuje uzdizanje

Povorku su podržali LS, SDP, IDS i Zelena ljevica, a najavljeno je i sudjelovanje javnih osoba poput političara Furio Radina i aktiviste Zorana Pusića. Liberalna stranka, kaže glavna tajnica Helena Štimac-Radin, nikad nije krila toleranciju prema istospolcima.

- LS uvažava pravo na različitost. Pravo na spolnu orijentaciju privatna je stvar pojedinca i dio je osnovnih ljudskih prava. To je tekovina civilizacije i možemo je prihvatiti. Nitko u Hrvatskoj ne smije biti diskriminiran niti oštećen, posebice ne po pitanju spolnosti. Homoseksualnost je, nažalost, dugo bila tabuizirana no u posljednje je vrijeme otvorena svojevrsna javna rasprava o pravima istospolnih zajednica. Osim što je homoseksualnost prisutnija u medijima, sve je više pojedinaca koji se javno deklariraju kao gayjevi - kaže H. Štimac-Radin, glavna tajnica LS-a.

Liberali ne očekuju da će za trajanja zagrebačke povorke biti izgreda.

- Ni slučajno ne očekujemo izgrede poput onih u Beogradu. Hrvatska je ipak bliža razvijenim europskim zemljama, gdje se povorke redovito održavaju. U Europi su homoseksualci dužnosnici u vladama i gradonačelnici. Vjerujem da će se pravna regulacija istospolnih zajednica uskoro razmatrati i u Hrvatskom saboru, što će LS svakako podržati - zaključuje Helena Štimac-Radin.

Dođe li prijedlog u sabornicu, zastupnici HSP-a vjerojatno ga neće podržati. A zašto ne podržavaju ni povorku, objašnjava Miroslav Rožić.

- Politička rasprava o homoseksualnosti ne svodi se na pitanje desnice i ljevice nego konzervativizma i liberalizma. HSP je, kao što je poznato, neokonzervativna stranka. Po svojem habitusu nismo skloni neoliberalnim pretjerivanjima, a takvim smatramo povorku homoseksualaca. Mislim da homoseksualnost nije tema koja zaslužuje ovakvo nacionalno uzdizanje, kao što se uzdiže u posljednje vrijeme. I ne mogu shvatiti zašto takvi liberali, primjerice, žele brak, koji je u svojoj suštini konzervativna zajednica. Nije li paradoks što se zaklinju u civilno društvo, kojem je najbitnija jedinka, a žele brak - pita zastupnik Rožić.

HSLS bez jedinstvenog stava

U HSLS-u, međutim, jedinstvenog stava stranke nema. To kaže i Joško Kontić, saborski zastupnik iz HSLS-a.

- Nismo raspravljali o povorci i nemamo neki općeniti stav. No, ne izbjegavam govoriti ni o čemu, pa tako ni o ovoj temi. Pretpostavljam da je skup uredno prijavljen gradskim vlastima. Bez obzira na kontroverze koje će, vjerujem, sigurno izazvati, ne vidim razloga zašto ne bi bio održan. Očekujem da će proteći u ozračju civiliziranog ponašanja. Ne znam hoće li na njemu biti netko iz moje stranke, to je ipak stvar osobne procjene i afiniteta - kaže Joško Kontić.

Je li Hrvatska, poput Italije, Njemačke i Austrije, zrela za Gay pride? Iako je mnogi pogrešno smatraju crescendom, povorka je zapravo tek početak akcija koje će ubuduće poduzimati domaći gayjevi. U želji da im političari legaliziraju veze i da ih pravno reguliraju, kako bi mogli nasljeđivati imovinu partnera, pa čak i usvajati djecu. U svakom slučaju, hrvatsku javnost u subotu očekuje velik iskorak. Još veći, međutim, očekuje homoseksualce, koji se nadaju da Hrvatska neće pasti na ispitu tolerancije.

Piše Valentina Grivić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije