Snižavanje bolničkih proračuna, smanjenje glavarine u primarnoj zdravstvenoj i stomatološkoj zaštiti, smanjenje cijene rada laboratorija, ljekarni, smanjenje cijene timova hitne medicinske pomoći gotovo 20 posto, smanjenje cijene sanitetskog prijevoza 40 posto, niže cijene za kućnu njegu... imat će kobnih posljedice za pacijente, upozorio je predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Egidio Ćepulić na jučerašnjoj konferenciji za novinare, na kojoj su govorili predstavnici svih komora u zdravstvu i Udruge poslodavaca u zdravstvu.
Istodobno, naglasio je dr. Ćepulić, niska cijena rada zdravstvenog osoblja, prije svega liječnika, postala je još nižom što je, smatra, podcjenjivanje rada. Dr. Željko Zubović, predsjednik Stomatološke komore, istaknuo je da glavarina od 10 kuna po pacijentu ne može pokriti sve usluge u stomatologiji kada jedna plomba stoji 26,98 kuna. S niskom cijenom rada i ljekarne su na granici financijske izdržljivosti, rekla je povjerenica Ljekarničke komore Katica Tomičić. Dodala je da su ljekarnici nakon naredbe iz HZZO-a o potrebi upisivanja u računalo 40-ak znamenaka postali administrativnim servisom osiguranju, a ne stručnjaci koji bi trebali savjetovati pacijente. Novac laboratorija u primarnoj zaštiti, 26 kuna po osiguranika, rekla je predsjednica Komore medicinskih biokemičara Jadranka Wagner, dovoljan je za četiri laboratorijske pretrage.
Sve su to posljedice financijskog vakuuma koji je nastao smanjenjem zdrastvenoga proračuna za ovu godinu za milijardu kuna, a da istodobno nije počela naplata participacija, odnosno polica dopunskog osiguranja. Komore traže da Upravno vijeće HZZO-a poništi odluku o smanjenim cijenama, odnosno da zdravstvene ustanove ne potpisuju takve dodatke ugovora.
Ravnatelj Udruge poslodavaca u zdravstvu Mile Klepo smatra da su u najtežoj situaciji bolnice, u kojima se na plaće potroši i 90 posto mjesečnog proračuna. Svakodnevno, rekao je, bolnicama se blokiraju računi zbog dugova za hranu, struju, vodu. Istaknuo je i to da bolnice potražuju od HZZO-a 1,2 milijarde kuna, duguju dobavljačima ukupno 1,4 milijarde, a više od 180 dana 600 milijuna kuna.
Lopticu je smirio dr. Josip Jelić, potpredsjednik Liječničke komore i član UV-a HZZO-a, rekavši da ministar zdravstva dr. Andro Vlahušić traži iz proračuna dodatani novac, oko 70 milijuna kuna, koji bi trebao ući u zdravstvene ustanove u ožjuku. Taj bi novac poslužio tek kao financijsko premoštenje do eventulanog rebalansa zdravstvenog proračuna, koji je od 1. siječnja ove godine dio Državne riznice.
Diana Glavina