Smrt desete ovogodišnje žrtva obiteljskog nasilja, HTV-ove novinarke Mirele Sršić-Kovač (40) kojoj je u snu život oduzeo njen suprug, potaknula je prvi sastanak predstavnika svih tijela čiji je posao suzbijanje obiteljskog nasilja, i to na najvišoj razini, koja uključuje i premijerku Jadranku Kosor.
Novak: Raditi zajedno
– Ministarstvo unutarnjih poslova organizira sastanak na najvišoj razini kako bi se sa svih aspekata razmotrila situacija vezana uz nasilje u obitelji, detektirali problemi i potražila rješenja da bismo postali učinkovitiji u suzbijanju nasilja – poručuje Dubravko Novak, tajnik kabineta ministra policije navodeći kako će uz njegova ministra Tomislava Karamarka na sastanku biti još ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, potom ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović, glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, predsjednik Visokog prekršajnog suda Zoran Potočki te predstavnici svih nevladinih udruga koja se bave problemom suzbijanja nasilja u obitelji.
Tematski sastanak, na kojemu se očekuje i premijerku, ministar Karamarko najavio je još prije mjesec dana, nakon stravičnog zločina u Glini. Tada je usred bijela dana Josip Štajduhar (29) ubio svoju bivšu suprugu Nikolinu (23) i to pred njihovo dvoje djece od dvije i četiri godine, u vrijeme kad je imao pravo na susret s djecom. Ubojičina je majka javila policiji da njen sin prijeti zločinom, no policajci su došli do bivših supruga, pitali je li sve u redu i na potvrdan se odgovor okrenuli i otišli. Uslijedilo je ubojstvo i samoubojstvo. Karamarko je nakon toga najavio akciju, no prije nego što je organiziran i održan i jedan sastanak, pala je još jedna žrtva – Mirela Sršić-Kovač čije su mrtvo tijelo pronašla djeca.
Policijske statistike govore o stalnom porastu nasilja unutar obitelji i o sve težim posljedicama. Samo je u razdoblju od 2005. do 2009. godine 9218 osoba oštećeno kaznenim djelom nasilničkog ponašanja u obitelji, a od toga je 7068 (76,7 posto) žena.
Policija traži, sud ne da
Podaci o kojima bi ministri svakako trebali raspraviti odnose se na zakonske mjere koje sudovi mogu izricati, a kojima se treba suzbijati obiteljsko nasilje i sprečavati najgore posljedice. Riječ je o podacima po kojima je prošle godine policija sudu predložila 1099 mjera zabrane približavanja žrtvi nasilja, a sudovi su izrekli samo 388 tih mjera.
Potom je policija u 403 slučaja predložila zabranu uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju, a sudovi su tu zabranu izrekli 95 puta. Od 486 policijskih prijedloga da se nasilnik udalji iz kuće ili stana, sudovi su iseljenje naložili u svega 164 slučaja.
>>Bile bi žive da je nekoga bilo briga
Stop ubijanju žena! Alarm napokon uključen i u Vladi
Obiteljsko je nasilje u stalnom porastu, a 76,6 posto žrtava su žene. Unatoč tome, sud je od 486 prijedloga u trećini slučajeva izbacio nasilnika iz kuće.
Komentara 59
Nemojte ni slučajno dozvoliti vladi da se petlja u ovo. Bit će još više ubijenih žena. Naša vlada ne zna ništa rješiti, sve zbrljaju.
Dakle,alo je netko poznata osoba odmah se nešto poduzima a ako je anonimus nikom ništa,naša posla.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
To ubijanje ima korjen u propalim poslovnim pokušajima alkića, da naplate svoje dugove preko ženine grbače, da joj istisnu onu crkavicu kojom podiže djecu, i da joj ne padne na pamet da ga ostavi, jer njegove potrebe su obilne.