- Izravno odgovorni za petogodišnju agoniju Veljka Marića su Zoran Milanović, Ivo Josipović, Josip Leko, Mladen Bajić, Jadranka Kosor, Vesna Pusić i Predrag Matić. Zajedno sa svojim Kukuriku-partnerima godinama nisu poduzimali ništa u skladu s međunarodnom diplomatskom i političkom praksom po pitanju sudbine Veljka Marića i monstruoznog pravnog nasilja Srbije nad Hrvatskom - rekao je predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić na današnjoj konferenciji za novinare na kojoj se govorilo o slučaju Veljko Marić.
Josić je pročitao i zahtjeve Stožera u kojima se od Vrhovnog i Ustavnog suda zahtijeva da zaustave kršenje zakona jer je bjelovarska potvrda srbijanske presude i držanje Marića u zatvoru kršenje Zakona o ništetnosti i priznanje gubitka državnog suvereniteta, a time i kršenje Ustava RH. Od predsjednika Sabora Josipa Leke traže aktiviranje točke dnevnog reda za koju je SOHV prikupio potpise 57 saborskih zastupnika.
- Veljko Marić ne smije ostati u zatvoru jer time podržavate narušavanje ustavom zaštićenih ljudskih prava. Zahtijevamo od političkih i pravosudnih tijela trenutnu reakciju, puštanje Veljka Marića na slobodu i obranu sa slobode u eventualnoj optužnici hrvatskih pravosudnih tijela - rekao je Josić. Prvi čovjek Stožera rekao je kako i danas brojni hrvatski branitelji ne smiju preko državne granice u strahu od uhićenja. Iz Stožera navode kako se zna za 48 optužnica za ratne zločine još iz 1991. godine, ali i kako vjeruje da barem stotinjak branitelja ne smije preko državne granice.
- Niti protiv Veljka Marića nije postojala optužnica pa je uhićen. Optužnica se uvijek može podignuti na temelju nečega - rekao je Josić. Tijekom konferencije za novinare prisutni su nosili natpis na kojem je pisalo "NENARODNA VLAST", a na kojem su bile i fotografije Ranka Ostojića, Vesne Pusić, Zorana Milanovića, Josipa Leke i Nenada Stazića.
>> Miljenić: Tražit ćemo promjenu srbijanskog zakona o univerzalnoj jurisdikciji
Tako je. Ako Bjelovarski sud priznaje onaj tzv. iz Beorada, onda se smatra da je sud u Beogradu stariji od sudstva u Republici Hrvatskoj. Istina, time se niječe suverenitet RH. Time ispada da je za neke još glavni grad neki bukurešt beograda. Zar je nekima još mentalni sklop usmjeren prema beogradu. Žalosno, jako žalosno. Oni su na mjestima za koje je Veljko i drugi dali svoje živote. Za ovo bi se trebalo napraviti neko veće istraživanje javnog mjenja. Pitanje bi bilo: čiji je sud nadležan na teritoriju RH, A sud u Zagrebu, B sud u beogradu.