Oko sedam tisuća bolničkih liječnika krenulo je jučer u 8 sati u štrajk. Podaci koje dobivamo od sindikalnih povjerenika s terena i od časnika za vezu su doista izvanredni. Većina hrvatskih bolnicau cijelosti je ili u velikoj većini podržala štrajk - komentira prve rezultate, jučer do 13 sati, liječničkog prosvjeda dr. Ivica Babić, predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata. U štrajku je - kaže Babić - sudjelovalo oko 90 posto liječnika koji su na svojoj odjeći istakli sindikalni bedž i radili po napucima sindikata. To znači da su se primali svi hitni pacijenti, obavljale sve hitne operacije.
U nekim su se bolnicama obavljali pripremljeni hladni opracijski zahvati, u drugima su pacijenti, naručeni za određene specijalističke preglede ili dijagnostičke pretrage, vraćeni kućama s novim terminom.
Prema izvještajima sindikalnih povjernika HLS-a, prosvjedovalo se u bolnicama u Osijeku, Splitu, Rijeci, Šibeniku, Varaždinu, Sisku, u Bjelovaru, Slavonskom brodu... U Zagrebu, u Kliničkoj bolnici "(Sestre milosrdnice"), na posao su došli liječnici svih službi, kao uostalom u ostale bolnice u Hrvatskoj, ali se nehitni pacijenti nisu primali. Izuzetak je Klinika za tumore u Zagrebu, gdje se zbog specifičnosti posla, skrbi za boelsnike sa zloćudnim bolestima, posao odvija normalno, ali sa sindikalnim bedževima.U mnogim gradovima u Hrvatskoj štrajku su se pridružili ili ga podržavali i liječnici u primarnoj zaštiti. U zdravstvenim je ustanovama jučer bilo i manje pacijenata nego uobičajenih dana, pa je primejric u KB "(Dubrava") bilo oko 25 posto manje pacijenata. Oni naručeni uglavnom su se telefonom savjetovali sa svojim liječnicima o tome što činiti.
U tihom štrajku bili su jučer liječnici Kliničkog bolničkog centra Zagreb, najveće bolnice u Hrvatskoj. Prema riječima povjerenika HLS-a Danijela Mrazovića, štrajk je u ustanovi odgođen za dva dana jer se nisu stigli pripremiti.
Podsjetimo, liječnici su krenuli u štrajk do ispunenja sindikalnih zahtjeva. To je potpisivanje strukovnog kolektivnog ugovora, poštovanje stečenih prava i veće plaće. I to, za liječnika sa položenim stručnim ispitom oko 7000, a za specijalista 9000 kuna.
Vlada zasad ne popušta i tek će se vidjeti kako će reagirati s odmicanjem štrajka kada će, prema uputama sindikata, liječnici biti restriktivniji prema pacijentima.
- Štrajk liječnika nije uspio, jer je većina liječnika normalno obavljala svoj posao - ocijenio je ministar zdravstva dr. Andro Vlahušić
- Većina liječnika radi, iako podržava štrajk, a Liječnički sindikat misli da je anketa o podršci štrajku zapravo štrajk što - tvrdi Vlahušić - nije točno.
Diana Glavina