PODRŠKA U ŠKOLAMA

'Smeta mi što se govori da stručnog kadra nema, a ovdje smo, čekamo doma'

Beograd: Cvijeće, igračke i svijeće ispred osnovne škole "Vladislav Ribnikar" za žrtve koje je ubio 14-učenik
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
1/10
05.05.2023.
u 21:12

Mentalno zdravlje je narušeno svima, posebice djeci, i onda kad gledaš da, primjerice, dijete koje je pokušalo suicid, na stručnu pomoć čeka nekoliko mjeseci, to je krajnje frustrirajuće, kaže Ivana M. psihologica koja želi ostati anonimna.

Pedagozi su u školama obvezni, a što se psihologa tiče, u zadnjih godinu dana "napravilo se dosta". Kazao je tako u Večernjakovu studiju ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja prof. Momir Karin, kad je jučer komentirao pucnjavu u Beogradskoj školi te sigurnost hrvatskih. Unatrag godine dana odobreno je zapošljavanje 86 psihologa u školama, rekao je Karin, pa dodao kako su u Ministarstvu svjesni problema jer znaju koliko je javnost opterećena globalnom situacijom, pa i "domaćom" nakon potresa, a škola mora prepoznavati teškoće. 

- Što se psihologa tiče, nemamo na tržištu rada ni dovoljno stručnih osoba, škole po nekoliko puta raspisuju natječaje na koje se nitko ne javi, a bitno nam je da djeca imaju stručnu pomoć, i to baš svako dijete u Hrvatskoj - rekao je Karin, a nama se javila psihologinja Ivana M. koja se na te iste natječaje želi javiti, ali oni za nju jednostavno ne vrijede. Psiholog s iskustvom traži se uvijek, kaže nam, najmanje jedna godina rada te položen stručni ispit, a ona nema ni jedno ni drugo jer fakultet je završila prije šest mjeseci.

- Smeta mi što se govori da stručnog kadra nema, a ovdje smo, čekamo doma da nam se da prilika - kaže nam Ivana M. pa dodaje da joj je jasno kako je školama, a i većini drugih ustanova lakše zaposliti "gotovog psihologa" kojem ne treba vlastiti mentor, ali onima koji su završili fakultete jedina je želja da počnu raditi. A nemaju gdje.

- Nakon završetka fakulteta moramo odraditi godinu dana pripravničkog staža i onda položiti stručni ispit. U vrijeme pripravništva moramo imati mentora, ali nije nužno da je on u ustanovi u kojoj radimo i mi, dovoljno je da se s njim čujemo i da imamo priliku pitati ukoliko imamo dilemu oko neke situacije. Tako da nema razloga da pripravnički staž ne bismo mogli odrađivati i u školama, onima koje ne mogu naći psihologe - kaže nam Ivana M. Pitamo je i radi li ona trenutačno.

- Još uvijek studentski i javljam se na oglase kojih je, za pripravništvo, vrlo malo. S tim da se prijavljujem na oglase u više gradova, ali obeshrabruje me i činjenica da su se neki od kolega, koji su diplomirali lanjskog lipnja, tek sad uspjeli zaposliti - kaže naša sugovornica pa otkriva da nije ni to primaran izvor njena nezadovoljstva. Ljudi vape za pomoći, ističe.

- Mentalno zdravlje je narušeno svima, posebice djeci, i onda kad gledaš da, primjerice, dijete koje je pokušalo suicid, na stručnu pomoć čeka nekoliko mjeseci, to je krajnje frustrirajuće - kaže Ivana M., koju pitamo imaju li psiholozi, kad tek završe fakultet, pravog iskustva, prakse. Dakako, kaže.

- Stručni predmeti odrađuju se u bolnicama, primjerice, a i jako puno kolega volontira tijekom fakulteta, i to najčešće upravo s djecom. Nije da smo samo učili, praktično iskustvo itekako postoji - kaže mlada psihologinja koja ističe i da se puno može napredovati, ukoliko se s djecom kontinuirano i kvalitetno radi. S njima treba razgovarati, kaže, ali ne samo kad se dogodi nešto tragično.

- Nadam se da će se sad nešto konkretno pokrenuti, prevencija je ono što dovodi do toga da se ovakvi slučajevi ne ponove - kaže naša sugovornica.

Ključne riječi

Komentara 3

PO
poluvodič
23:13 05.05.2023.

Notorna je laž da nema kadra za škole! Kako će se netko uopće zaposliti kad država ne brine za pripravnički staž novopečenih magistara. Svodi se sve na to tko ima nekog rođaka da mu sredi pripravnički radni odnos, a svii ostali 90% uopće ne znaju ni gdje krenuti, kome se obratiti, jer čim završiš fakultet ostavljen si na sam sebi, iako tražiš državni posao. Moja generacija, nastavnički smjer, samo ih 10% radi u školi, a ostali prodaju cipele, rade po restoranima, odselili na Zapad itd. Da im danas netko ponudi mjesto, sutra bi se pojavili. Čuj ne javljaju se na natječaje..joj kako mogu ovako bezočno lagati javno...

Avatar Tombstone
Tombstone
03:54 06.05.2023.

Pedagozi u skolama nisu potrebni. Logopedi jesu, ali samo zato da objasne I roditeljima a I skolama zasto neka (nesretna) djeca nisu sposobna s ostalom. Autisticna (vrlo suvremena "dijagnoza" odnosno sluzbeno medicinski "idioti" ne spadaju u "normalno" vec posebne skole, odnosno skole za osobe(djecu) s posebnim potrebama. No mi (Evropljani) tu diskutiramo o djeci iz tzv "treceg svijeta", sto s nama nema veze. I zasto su takvi dogadjaji nakon Vukovara, Nove Gradiske Vinkovaca, Karlovca, Like I Dalmacije od Knina do Dubrovnika nama sada interesantni? Pa pricamo o hommicidnoj I destruktivnoj drzavu od pocetka svog postojanja.

Avatar Juki
Juki
01:21 06.05.2023.

A što je poluvodić?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije