Inženjer građevine iz Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo Juraj Pojatina analizirao je tragediju u Novom Sadu gdje je u urušavanju nadstrešnice na kolodvoru poginulo 14 osoba. Pojasnio je kako se ne može točno znati zbog čega je nadstrešnica pala.
- Mi možemo komentirati kako je pala, radi se o armirano betonskoj konstrukciji, teška konstrukcija, koja se u principu ne koristi za ovakva natkrivanja. Ona je dodatno bila zavješena za krovne nosače. Ono što po fotografijama možemo vidjeti došlo je do otkaza gornjeg čvora prihvata za krov - kazao je u RTL-u Danas. Dodaje kako je do rušenja došlo zbog nečega što se dogodilo tijekom zadnje rekonstrukcije. Na pitanje je li se štedjelo na materijalu odgovara:
- Da, štedjelo se na materijalu, ali vrlo vjerojatno ne u kontekstu u kojem pretpostavljate sada pitanje. 60-ih godina cijena materijala je bila izrazito visoka, a cijena rada je bila niska. Konstrukcije su slijedile i trendove u suvremenoj arhitekturi gdje je sve bilo minimalistički, vrlo vitko i smjelo. Inženjeri su se natjecali tko će s manje materijala uz poštivajući minimalnu razinu sigurnosti postići veći raspon ili višu građevinu.
Upitan je i je li moguće da se tako nešto dogodi u Hrvatskoj.
- Da, moguće je zato što mi imamo veliki fond javnih zgrada iz tog doba. 60-ih se jako puno gradilo. Problem je u neodržavanju. Hrvatska ima dobar Zakon o gradnji, dobar tehnički propis, dobar Pravilnik o održavanju ali on se jako slabo koristi. Pogotovo kod javnih objekata. To je područje na kojem bi trebali poraditi - kazao je Juraj Pojatina.
FOTO Srbija zavijena u crno: U padu nadstrešnice poginulo 14 osoba, građani pale svijeće