Obrazovanje

Studiranje hrvatskih građana u Europskoj uniji

ucenje
David Bebber/NI Syndication/PIXSELL
17.01.2012.
u 16:51

Ulaskom u EU hrvatski građani postaju ravnopravni s ostalim građanima EU i pri tome plaćaju jednake školarine

Prednosti – Upoznavanje stranog jezika, kulture, različitih vrijednosti i poslovnih praksi, snalaženje u multikulturnim sredinama, zabava i putovanja očite su prednosti koje donosi studiranje u stranim državama, a „inozemna“ diploma u traženju posla može povećati konkurentnost. Za one koji studij u inozemstvu plaćaju sami ili iz roditeljskog džepa, ili su za studij dobili stipendiju novost je – ulaskom u EU hrvatski građani postaju ravnopravni s ostalim građanima EU i pri tome plaćaju jednake školarine.

Primjerice, budu li studirali u Švedskoj ili Škotskoj, hrvatski studenti ondje neće plaćati školarinu, dok će primjerice u Engleskoj plaćati istu cijenu kao i engleski kolege, a ne tri puta veću kao na pojedinim sveučilištima do sada. No, jedinstveni model ne postoji: na različitim sveučilištima i stupnjevima obrazovanja postoje različite školarine. Osim nižih školarina, hrvatski će građani dobiti pristup stipendijama za potporu studiranju koje su do tada bile namijenjene samo državljanima EU.

Ako na školovanju provedu pet godina, automatski stječu pravo stalnog boravka. Time uživaju sva prava i pogodnosti kao i državljani te zemlje: socijalno i zdravstveno osiguranje, naknadu za rodiljski dopust, dječji doplatak, prava iz mirovinskog osiguranja, pravo naknade za nezaposlene, porezne olakšice itd.

Izazovi – Iako je kroz Bolonjski proces i Lisabonsku konvenciju o priznavanju visokoobrazovanih kvalifikacija Hrvatska svojim studentima omogućila bezbolan nastavak školovanja u EU, to ne znači da priznavanje kvalifikacija neće tražiti vremena ili da će biti besplatno, iako znači da hrvatski građani ne moraju strepiti hoće li im studij biti priznat u Europskoj uniji. Povećana mobilnost studenata prema Hrvatskoj zahtijevat će dodatne programe na stranim jezicima, veće kapacitete domaćih fakulteta, rješavanje pitanja osiguranja i smještaja stranih studenata itd.

Komentara 6

IS
istima
18:34 17.01.2012.

Hrvati su sve vrijeme od raspada Austrougarske mogli studirati u Austriji pod potpuno istim uvjetima kao i Austrijanci (to mogu i danas)...... Koliko nas je iskoristilo tu mogućnost ?

NE
nevlado
20:52 17.01.2012.

Ma predobro i prepametno , u kojim oblacima ovi EU ljupci žive pa djeca ne idu u srednju školu u Osijek iz Vinkovaca jer im roditelji nemaju za privjevoz a ovi likovi maštaju o Londonu, Švedskoj Škotskoj koje budale majko moja. Odakle samo izvlače te gluposti , pa naša djeca su i do sada studirala po bijelom svijetu USA Njemačka, Švicarska, ali koja . Ona čiji su roditelji imali dovoljno da ih tamo školuju e sad će tim bogatunima biti još lakše a sirotinji koja radi za 3000 kn djeca neće moći studirati niti u požegi jer nemaju za autobus (halo mozak ovdje zemlja).

LA
Lavica7
21:31 17.01.2012.

Petra Sanader studira glumu u NewYorku. Da li to znacii da sve mlade djevojke mogu studirat u Americi... Mnoga djeca ne mogu ni razmisljat o skolovanju u Hrvatskoj jer su im roditelji ostali bez posla, a bitange koje su uu proslom sistemu studirali i po 10 godina su ovoj djeci mnametnuli PLACENO skolovanje. U vlastitoj zemlji.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije