– MORH se želi riješiti svake stigme vezane uz tragičnu pogibiju kolega vatrogasaca, ništa ne želimo kriti. Želimo da se dozna istina i da obitelji poginulih pronađu svoj mir – kaže ministar obrane Ante Kotromanović.
Od početka tragedije na Kornatima pa tijekom suđenja uloga vojske mnogo se puta spominjala, a najviše je dvojbi bilo o tome koliko je helikoptera sudjelovalo u akciji spašavanja i dovoženja vojnika na Kornate. Obitelji su spominjale i mogućnost da su požaru kumovale odbačene bombe iz NATO aviona, a spominjan je i probušeni spremnik na jednom od helikoptera. U međuvremenu su i časnici Hrvatske vojske, koji su svjedočili na suđenju pojasnili kako je tzv. SARP kaseta sa svim podacima o letu predana policiji. No tih podataka nema u sudskom spisu ni na popisu dokaza. Pokazalo se da su obitelji bile u pravu jer su od početka tvrdile da su u akciji na Kornatima sudjelovala četiri vojna helikoptera.
Odvjetnici obitelji sada traže i aviosnimke iz nadzornih zrakoplova Pilatusa. Nekima raspolažu, no manjkaju one snimljene od 16 sati i idućih devet ključnih minuta. Kotromanović kaže da je MORH otvoren za sve zahtjeve suda. Vojska nije samostalno provodila internu istragu, no sve što je evidentirala, sud može dobiti, pa i eventualne dokumente s oznakom tajnosti.
Čemu onda klasificirati dokumente stupnjem tajnosti, kada ih svako može vidjeti i koristiti, pa čak i zloupotrebljavati?