Trebali su se brinuti o njima, no umjesto da se brinu, zadnjih skoro 20-ak godina su ih iskorištavali, nadzirali, tjerali na teški fizički rad.... I zbog toga su sada njih dvoje, Ivica B. (73) i Marica B. (68) osumnjičeni za trgovanje ljudima.
Kako je priopćila zagrebačka policija, prije mjesec dana, dobili su dojavu o mogućim nepravilnostima unutar jedne udomiteljske obitelji. Ta dojava bila im je osnova za početak izvida, koji su rezultirali kriminalističkim istraživanjem nad Ivicom B. i Maricom B.. Utvrđeno je da su njih dvoje na području Zagrebačke županije prvo pribavili dozvolu za obavljanje, kako kažu u policiji, socijalnih usluga smještaja odraslih osoba. Tu su dozvolu dobili 2004. i sve do srpnja 2024. u svojoj su obitelji udomili četiri odrasle osobe u dobi od 43 do 69 godina.
Te četiri osobe bile su u toj obitelji udomljene, kažu u policiji, 18 odnosno 20 godina. Radilo se o osobama koje su bile u teškom psihičkom i mentalnom stanju, odnosno koje su bile teško bolesne. A upravo takvo stanje osoba o kojima su se trebali skrbiti su, kako se sumnja, iskoristili Ivica B. i Marica B. pa su ih, kaže policija, nadzirali, iskorištavali, kažnjavali i prisiljavali na teški fizički rad, čime su kod tih osoba stvorili osjećaj ovisnosti o njihovim zlostavljačima. Postupanje udomitelja bilo je suprotno odredbama Međunarodnog prava, Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Konvenciji Ujedinjenih naroda protiv transnacionalnog organiziranog kriminaliteta s pripadajućim Protokolima za sprječavanje, suzbijanje i kažnjavanje trgovanja ljudima posebice ženama i djecom, Konvenciji Vijeća Europe o suzbijanju trgovanja ljudima te Zakona o udomiteljstvu.
Kuća u kojoj su četiri osobe, koje su zlostavljane, bile udomljene je pretražena, osumnjičenici su uhićeni, a njihove žrtve su premještene u druge udomiteljske obitelji. Nakon što su uhićeni dovedeni su na policiju i tužiteljstvo radi ispitivanja, a zatim kod suca istrage zagrebačkog Županijskog suda jer je tužiteljstvo tražilo da im se odredi istražni zatvor zbog mogućeg utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja djela. No sudac istrage je prijedlog tužiteljstva odbio i pustio ih je da se brane sa slobode, pa je tužiteljstvo najavilo žalbu na tu odluku. Ovaj grozomorni slučaj trebao bi problematizirati i (ne)postojanje državnog nadzora nad udomiteljskim obiteljima jer je pravo pitanje kako nitko nije shvatio da osumnjičenici 20 godina zlostavljaju ljude o kojima bi se trebali skrbiti...
GALERIJA Nova istraga protiv sina generala Koradea: Tri godine zlostavljao vlastitu obitelj