U odnosu na prve verzije promjena mirovinskih zakona s kojima je izašao u javnost, rješenja s kojima se ministar rada pred kraj cijelog procesa predstavlja zastupnicima razlikuju se kao nebo i zemlja. Prvo je bilo rečeno da će 27 posto dodatka na mirovinu dobiti samo ljudi koji se vrate u prvi stup i svu mirovinsku štednju prebace u proračun, da bi na kraju ministar pristao na isplatu dodatka bez uvjetovanja povratkom.
Nadalje, početni je plan bio da se radi do 67 godina od 2031., no kao kompromis isplivala je 2033. godina. Treći ustupak vezan je uz penalizaciju, umjesto s 0,34 posto po godini staža, raniji odlazak u mirovinu kažnjavat će se s 0,30 posto.
Prvo i najjače povlačenje odnosilo se na drugi stup, no zanimljivo je i odustajanje države od osnivanja poduzeća koje bi se bavilo dokupom mirovine. Upućeniji kažu da za većinu kompromisnih rješenja nije zaslužna politička ili neka druga trgovina, nego bivši ministar financija i saborski zastupnik HDZ-a Ivan Šuker, koji je uzeo pod svoje mladog ministra rada i objasnio mu gdje i kako griješi.
Objasnio mu gdje griješi
Riječi i primjedbe stručnjaka, sindikata ili oporbe nisu nailazile na plodno tlo koliko tihi rad stranačkih ljudi. Šuker je sa svojim političkim iskustvom bio uključen u mnoge važne projekte, pa je tako do u detalj upoznat i s mirovinskim sustavom, što mu priznaju i sindikalci, koji su ga u nevezanom razgovoru naveli kao čovjeka koji je donio preokret. U jednom svom javnom istupu Šukera je spomenuo i ministar Pavić.
Bivši se ministar financija u mirovinsku reformu uključio nakon što je ministar Pavić u saborskom Klubu HDZ-a predstavio svoje izmjene mirovinskih zakona. Predložene su promjene, kao i u javnosti, i u Klubu HDZ-a izazvale nezadovoljstvo i prijepore, pa se iskusni Ivan Šuker tijekom rasprave koja je otvorena u klubu sa svojim prijedlozima uključio u reformu. Ministar Pavić prihvatio je sugestije i pomoć stranačkog kolege. Sam se Šuker ne želi isticati niti prisvajati zasluge, tek kaže da je sve odrađeno u stranačkoj komunikaciji. Izvori bliski Šukeru pak kažu da je on samo pokušao iskoristiti svoje iskustvo kako bi svi od njega imali koristi.
– Najvažnije je što je ministar bio spreman prihvatiti suradnju i pomoć.
Ideja je bila da prijedlozi izmjena mirovinskih zakona budu financijski održivi, ljudima prihvatljivi i da nitko zbog njih ne bude oštećen – prenio nam je izvor blizak Šukeru. Bivši ministar financija nakon parlamentarnih izbora 2016. godine bio je praktički na zalasku karijere.
Njegova ministarska karijera završila je u mandatu Jadranke Kosor, u to vrijeme nizbrdo mu je krenulo i u njegovoj bazi, velikogoričkom HDZ-u koji je 2012. godine bio preuzeo Dražen Barišić, a sad ga vodi Krešimir Ačkar, Barišićev zamjenik u Gradu. U mandatu Tomislava Karamarka Šuker se ponovno pomalo politički uzdigao, pa postao i predsjednik Kluba HDZ-a u Saboru.
Discipliniran zastupnik
Ali nakon što Andrej Plenković preuzeo HDZ 2016. godine, na saborskoj listi u šestoj izbornoj jedinici Šuker je bio tek na posljednjem, 14. mjestu. Premda mu nije previše nedostajalo, ipak preferencijskim glasovima nije uspio ući u Sabor. Međutim, kako je HDZ osvojio izbore, pa je dio kandidata s liste ušao u izvršnu vlast, Šukeru se prilika da ponovno postane saborski zastupnik otvorila kada je Plenković iz Vlade najurio Most. Tada je umjesto Mostova ministra pravosuđa Ante Šprlje taj resor preuzeo HDZ-ov Dražen Bošnjaković, a umjesto Bošnjakovića u Sabor je ušao Ivan Šuker. Šuker je uvijek slovio kao stranački vojnik, tako barem sam sebe najčešće opisuje.
Kao zastupnik iznimno je discipliniran, pa je najviše zamijećen po tome što zadnji ostaje u saborskim klupama ne izbjegavajući ni zamorne večernje i noćne rasprave. Šuker je kao političar uvijek pripremljen, iza njega je bogato iskustvo ministra financija (u dva mandata), no uvijek mu je mana bio prgav karakter.
Pogledajte i video: Prosvjed protiv mirovinske reforme
Suker je demagog kao i vecina vodstva hdzejaca i raselit ce i ovo malo hrvata sto je ostalo u domovini...je li on kreator uredbe da je mesiceva mirovina 90% od posljednje isplacene place..i danas iznosi oko 20 000 kn