Turska doživljava najveću krizu vlasti u posljednjih deset godina otkad ovu zemlju vodi Recep Tayyip Erdogan. Premijer Erdogan u srijedu je smijenio gotovo polovinu svog kabineta, ukupno deset ministara, poslije optužbi za korupciju zbog kojih su ostavke podnijela trojica ministara, među kojima i ministar policije Muamer Güler.
Odletio i ministar za EU
Turski premijer najprije je kazao da su optužbe za korupciju njegova tri ministra napad na njega, a nedugo zatim smijenio je još sedam ministara. Erdogan je kazao da je imenovao nove ministre unutarnjih poslova, ekonomije, graditeljstva i zaštite okoliša, pravosuđa, prometa, obitelji, sporta, industrije te jednog od četvorice potpredsjednika vlade. Kako je javila agencija Reuters, među smijenjenim ministrima je i ministar za EU Egeman Bagis, koji je također bio optužen za korupciju, ali nije podnio ostavku.
Erdogan, koji vodi tursku vladu od 2002. godine i koji je lider islamističke Partije pravde i razvoja (AKP), opisao je tekuću istragu zbog optužbi za korupciju kao “prljavu kampanju protiv svoje vlade”, ali je nejasno zbog čega je onda i on sam potpisao “sječu glava” članova svog kabineta. Istraga je počela 17. prosinca i obuhvatila je 24 osobe koje se dovode u vezu s pranjem novca i malverzacijama u graditeljskim projektima. Među uhićenima su i sinovi ministra policije Muamera Gülera, graditeljstva Erdogana Bayraktara i ekonomije Zafera Caglayana.
Bivši ministar Bayraktar pozvao je i samoga premijera da podnese ostavku.
– Premijer je osobno odobrio mnoge građevinske projekte koji su sada predmet istrage zbog korupcije. I cijenjeni premijer trebao bi dati ostavku – kazao je Bayraktar napomenuvši da ga je premijer Erdogan prisilio na ostavku. U međuvremenu je Bayraktarov sin pušten na slobodu, dok su sinovi druga dva ministra zadržani u pritvoru.
Iskorijenit će korupciju
– Optužbe za korupciju međunarodna su zavjera protiv mene i moje vlade. Ja i moja partija AKP odlučni smo iskorijeniti korupciju – poručio je premijer Erdogan.
Analitičari upozoravaju da se trenutačno u Turskoj vodi boj između dviju islamističkih struja. Jednu predvodi premijer Erdogan kojega mnogi zovu sultanom, a drugu imam Fethullah Gülen koji živi u SAD-u i ima jako velik utjecaj u turskoj policiji i pravosuđu.
>> Skandal u Turskoj: Uhitili 52 osobe i smijenili 5 policijskih načelnika
"Optužbe za korupciju međunarodna su zavjera protiv mene i moje vlade." ======================================== Dobra stara medjunarodna zavjera. Tradicionalni stoljetni cvilez svih diktatora i njima slicnih. Kada zagusti "otkrij" vanjske neprijatelje i udri. Sve je receno ovom jednom recenicom.