Već 106 dana Slovenija živi pod strogim mjerama, crne brojke nikako da se spuste, a onda je njihov stožer ovaj tjedan počeo sumnjati da je krivac za sve slovenski soj.
"I mi smo pomislili da je moguće da imamo svoj, slovenski soj. Svi želimo odgovor na pitanje zašto epidemija stagnira", kazala je Maja Rupnik iz Nacionalnog laboratorija za zdravlje. "Prisutna je bojazan o mogućoj proširenosti novih sojeva, odnosno varijanti virusa, što je mogući uzrok zašto se broj novozaraženih nije smanjio onoliko koliko se očekivalo", izjavio je slovenski premijer Janez Janša.
Razlog zbog kojeg slovenski premijer govori o slovenskom soju samo kao o mogućem, ali ne i kao o konkretnom uzroku jest to što Slovenija premalo sekvencionira, slažu se infektolog Trampuž i znanstvenik Ivan Đikić, piše RTL.
"U Sloveniji to ne možemo dokazati jer se premali broj sekvencira, ali vjerojatno što pandemija dulje traje, to imamo više varijanti", kazao je slovenski infektolog iz berlinske bolnice Charité Andrej Trampuž.
"Pravilan postupak kod ovakvih kriza jest da se prikupi što više podataka. Trebaju sekvencirati uzorke najmanje nekoliko tisuća ljudi da otkriju koji se soj širi u Sloveniji", ustvrdio je znanstvenik Ivan Đikić.
Ako već ne sekvenciraju, sojevi se mogu detektirati i uz pomoć posebnih PCR testova, tvrdi Đikić. "Postoji vrsta PCR-a sa specifičnim oligoprimerima koji mogu pokazati postoje li sojevi koji upućuju na to da je na primjer riječ o južnoafričkom ili britanskom soju. To se doista moglo napraviti do sada", pojasnio je Đikić.
Đikić i Trampuž smatraju da su nedosljednosti u mjerama stvorile nepovjerenje Slovenaca. Kažu da su mjere ionako uvedene prekasno i ako brojke ne idu dolje, treba biti stroži pristup. "Mnogo se treba komunicirati sa stanovnicima da se pokaže zašto je bitno da se drže mjera i da to bude konzekventno", kazao je Trampuž.
Nova igračka političara se zove "novi soj korone"... Za sada imamo nove nacionalne "sojeve" kao britanski, slovenski ili brazilski, a slijede i pokrajinski: na primjer Primorski, Kranjski ili Stajerski. Onda slijede lokalni kao ljubljanski, koparski ili mariborski... Onda valja slijede "sojevi" na razini kvartova pa onda na razini ulica, pa na razini kuća te na kraju na razini katova. A onda po prostorijama: kuhinjski, dnevnoboravski, spavaćosobski... Posebno se veselim na onaj WC-soj...