Supružnici Ružica i Stjepan Varga prodali su svoj paket dionica Čakovečkih mlinova sisačkoj tvrtki Mlin i pekare (MIP), o čemu su izvijestili Zagrebačku burzu. Prodali su ukupno 24,78 posto udjela. Stjepan Varga ostaje dioničar s 1,75 posto udjela u temeljnom kapitalu Čakovečkih mlinova, dok se Ružica Varga posve povukla.
U ponedjeljak je potpisan sporazum o zajedničkom djelovanju između tvrtke Mlina i pekare, tvrtke Plodinec i mirovinskih fondova AZ i PBZ-CO koji zajedno kontroliraju gotovo 65 posto dionica. Čakovečki mlinovi osnovani su 1893. godine i to je jedna od najstarijih hrvatskih prehrambeno-trgovačkih kompanija, a Grupa u svom vlasništvu ima i Trgovinu Krk u Malinskoj, Trgocentar iz Virovitica i Radnik Opatiju te jedno pridruženo društvo – Narodni trgovački lanac.
Trgovina donosi najviše novca Grupi koja čak 86 posto prihoda ostvaruje od prodaje. Kompanija ima oko 440 prodavaonica u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, na Kvarneru i otoku Krku. Što se tiče sektora prehrane, Čakovečki mlinovi preradili su u prvom polugodištu više od 23.000 tona žitarica i proizveli 3700 tona pekarskih proizvoda. – U prvom polugodištu 2023. godine Grupa je ostvarila 87,5 milijuna eura prihoda od prodaje, 5,3 milijuna eura normalizirane EBITDA-e i 1,2 milijuna eura neto dobiti, što je 0,5 milijuna eura više nego u istom razdoblju prethodne godine, uglavnom kao posljedica više EBITDA-e – naveo je u financijskom izvješću predsjednik uprave Nino Varga, sin Ružice i Stjepana.
POVEZANI ČLANCI:
Grupa zapošljava oko 2300 radnika i imala je sredinom godine izdano i uvršteno 10.290.000 dionica s tržišnom kapitalizacijom u iznosu od 108 milijuna eura. Da se nešto kuha u Čakovečkim mlinovima, vidjelo se već u travnju kad je cijena dionice naglo skočila. Tada je za dionice supružnika Varga, prema pisanju portala Danica, bila zainteresirana tvrtka Zagrebačke pekarne Klara, čiji su suvlasnici s najvećim udjelom sisački MIP i njegovi vlasnici iz obitelji Plodinec.
Čakovečki mlinovi lani su imali oko 1,4 milijarde kuna prihoda od prodaje, 7,5 posto više nego godinu prije, a neto dobit iznosila je 53,3 milijuna kuna, što je bio rast od čak 93 posto, dok je neto profitna marža je povećana s 2,2 na 3,9 posto. Sisačka tvrtka, koja ima više od 250 prodavaonica u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, lani je imala 1,14 milijardi kuna ukupnih prihoda, a konsolidirana neto dobit iznosila je lani 34,2 milijuna kuna.
>> VIDEO Provjerili smo u kakvom su stanju zagrebačke štenge i šokirali se: 'Schlosserove su opasno ruglo'