U anketi provedenoj u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi rezultati su pokazali da većina 13-godišnjaka ne koristi e-cigarete, no zabrinjavajući podaci ukazuju na povećanu prisutnost pušenja ili vejpaju među sedmašima i čak petašima. Naime, više od 60 posto sedmaša vidjelo je svoje vršnjake kako puši ili vejpa, a čak 10 posto petaša to radi povremeno ili je barem probalo.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) naglašava da su e-cigarete privlačne mladima zbog svoje šarene i zabavne naravi, često s okusima poput maline, vanilije ili duhana, zbog čega ih maloljetnici koriste kao "gadgete". Prema podacima, 33 posto dječaka i 44 posto djevojčica u dobi od 15 godina u Hrvatskoj ih je probalo, dok ih 21 posto dječaka i 29 posto djevojčica redovito koristi.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo je upozorenje školama već prije godinu dana o očekivanom povećanju uporabe e-cigareta među mladima, a ministar Radovan Fuchs ističe za Dnevnik.hr da su sada poduzeli dodatne korake kako bi suzbili ovaj trend.
Iako e-cigarete nemaju katrana, zabrinjavajuće je što jednokratne e-cigarete mogu sadržavati istu količinu nikotina kao dvije kutije običnih cigareta, zbog čega ih sve više zemalja postupno zabranjuje. U svijetu su zabilježeni prvi slučajevi nove plućne bolesti, evali, koja se povezuje s inhalacijom e-cigareta.
VEZANI ČLANCI:
- To je akutna ozljeda plućnog parenhima, nastala inhalacijom tih elektronskih cigareta koja dovodi do akutnog oštećenja pluća, u nekim slučajevima do smrti ljudi koji ne dočekaju ni transplantaciju pluća. Ima puno zabilježenih slučajeva u svijetu - objasnio je Radovan Zrilić, ravnatelj Poliklinike za bolesti dišnog sustava.
Privlačnost e-cigareta za mlade, kako ističu stručnjaci, leži u njihovim okusima i marketinškom utjecaju influencera i zvijezda, čime postaju neodoljive mladima.
VIDEO Treba li zabraniti pušenje u kafićima: 'Totalno, tko hoće pušiti, neka ide van u park'
To im ne smeta , a za cipiranje i cijepljenje se bune