Rat u Ukrajini, u pojasu Gaze, Siriji, bombardiranje hutista u Jemenu te zveckanje oružja na sve strane svijeta doveli su do toga da sat sudnjeg dana, koji simbolično pokazuje koliko je zapravo svijet blizu nuklearne katastrofe, pokazuje da smo na 90 sekundi do ponoći, odnosno da smo bliže nuklearnoj katastrofi nego ikada. Kako navodi BBC, znanstvenici kao osnovne razloge tome ističu rat u Ukrajini, novu utrku u nuklearnom naoružanju i zabrinutost zbog klimatskih promjena.
Inače, „sat sudnjeg dana“ svake godine postavlja neprofitna organizacija pod nazivom Bulletin of the Atomic Scientists, s tim da od 2007. godine u obzir uzimaju i utjecaj novih rizika koje je stvorio čovjek poput klimatskih promjena, nuklearnog naoružanja, umjetne inteligencije i slično.
Pojašnjavajući svoju objavu da smo na samo 90 sekundi do ponoći Bulletin of the Atomic Scientists navodi kako SAD, Rusija i Kina ulažu golem novac s ciljem da prošire ili moderniziraju svoj nuklearni arsenal, što je samim time već povećalo stalnu opasnost od nuklearnog rata. Svemu tome posebno pridonosi rat u Ukrajini koji traje sada već skoro dvije godine i gdje se, prema mišljenju mnogih, zapravo vodi rat između Rusije i NATO saveza.
GALERIJA Baba Vanga za 2024. najavila više loših stvari koje lede krv u žilama
Prema navodima BBC-ja, dodatnu zabrinutost pobuđuju rizici povezani sa zloporabom bioloških tehnologija, alati umjetne inteligencije te nedostatak djelovanja u vezi s klimatskim promjenama.
VEZANI ČLANCI
Kada je riječ o satu sudnjeg dana, njega je još 1947. godine razvio J. Robert Oppenheimer sa svojim kolegama znanstvenicima koji su razvili atomsku bombu. Oni su tako željeli upozoriti javnost i izvršiti pritisak na svjetske čelnike kako se nuklearno oružje više nikada ne bi upotrijebilo. U kakvim vremenima živimo, govori i to da su kazaljke sata odmah nakon Drugog svjetskog rata pokazivale sedam minuta do ponoći da bi na kraju hladnog rata, tijekom 1991. godine, kazaljke sata sudnjeg dana bile vraćene na 17 minuta do ponoći. Prema podacima Bulletin of the Atomic Scientists sat je 1953. godine, kao i tijekom 2018. i 2019. godine, pokazivao da su dvije minute do ponoći. Sat je, najbliže do ovih sada 90 sekundi do ponoći, bio postavljen 2020. godine kada je pokazivao 100 sekundi do ponoći. Za sada kazaljke sata sudnjeg dana nisu pomaknute prema naprijed, što donekle može radovati obične građane.
VIDEO Izraelska vojska objavila video koji prikazuje Hamasovu mrežu tunela
Da li će i kada krenuti nuklearni obračun samo je pitanje vremena. Naime, puška koja se pojavi u prvom činu drame obavezno opali u trećem činu. Zar ima netko tko bi pomislio da je najmoćnije oružje stvoreno za skladišta? ZaZa plašiti vrane? Ta već je dvaput uporabljeno i pokazalo se vrlo efikasnim. Japan poznat po fanatičnim borcima, kapitulirao je za dva dana. Sada se samo čeka da se ispune svi preduvjeti (a to je blizu) kao što su dovoljan broj poginulih i razmjeri razaranja i kad više neće preostati izbora drukčijeg rješenja. Svima kojima predstoji biti kolateralnim žrtvama, preostaje da (tko može) iskoristi znanja stečena na vojnim obukama i kad npr. ugledaju atomski udar s desna da se bace na lijevu stranu i obratno, kako su nas u vojsci učili. Hvala Bogu na visinama i mir ljudima dobre volje.