Posjet Borisa Tadića Vukovaru privukao je pozornost svjetskih medija, koji ga ocjenjuju kao “povijesni posjet” i “posjet pomirenja” Srbije i Hrvatske. BBC ističe kako je Tadić prvi srbijanski čelnik koji se ispričao Hrvatima za masakr na Ovčari 1991. i odao počast žrtvama.
Sve vodeće svjetske agencije također su izvijestile o Tadićevu posjetu kao povijesnom događaju za dvije zemlje, ali i za regiju. No, uglavnom ne ističu da je Srbija bila agresor nego govore o “srpsko-hrvatskom ratu”. U istom je tonu i priopćenje koje je francusko ministarstvo vanjskih poslova poslalo bruxelleskim dopisnicima: pozdravlja se susret “koji pridonosi ozdravljenju odnosa i pomirenju među zemljama balkanskoga područja”.
Srbijanska agencija Tanjug citira Vilmu Vidović iz Vukovara koja je u ratu ostala bez pet članova obitelji, od kojih za troje ne zna gdje su zakopani i koja Tadićev dolazak drži nasiljem.
Srbijanski političari na vlasti pozdravili su Tadićev dolazak u Vukovar, ali srbijanska oporba smatra ga “još jednim poniženjem za Srbiju”. – To što nam se događa katastrofa je za Srbiju – izjavio je radikal Dragan Todorović. Miloš Aligrudić iz Demokratske stranke izjavio je da je posjet Tadića “nelogičan i povijesno neopravdan jer su Srbi bili najveće žrtve ratova u dvadesetom stoljeću”. Predsjednik Nove Srbije Velimir Ilić kazao je kako je Tadićev dolazak u Vukovar “dodvoravanje i čisti marketing jer Hrvatska na tome profitira, a Srbiji ne uzvraća ni približno istom mjerom”.
Budućnost Hrvatske i Srbije je u Uniji
Europskoj komisiji, u kojoj su ključni dužnosnici spojili Sve svete i Dušni dan sa sljedećim vikendom, trebalo je stoga nekoliko sati da uskladi priopćenje o susretu predsjednika.
"Europska komisija pozdravlja važan korak naprijed k pomirenju na zapadnome Balkanu. Mnogo su vodstva u Srbiji i RH učinila tijekom protekle godine, uključujući potpisivanje važnih sporazuma o policijskoj i obrambenoj suradnji te izručenju građana osumnjičenih ili osuđenih za teška kaznena djela. Budućnost i Hrvatske i Srbije leži u EU u kojoj je pomirenje jedno od osnivačkih obilježja", piše u priopćenju.
Pa naravno da pozdravlja. Samo ovi lokalni huškaši još nemogu shvatiti da je ovo korak naprijed a ne korak nazad.