Represija vjerskih sloboda

Svjetska velesila zabranjuje slike Isusa i Marije u crkvama: 'Isključuju nam struju, policija nas proganja, vodi na ispitivanja'

Christmas Eve mass at Catholic church in Beijing
Foto: FLORENCE LO/REUTERS
1/3
07.10.2024.
u 13:22

U svojim nastojanjima da potpuno kontrolira religiju i "sinicizira" katoličanstvo i protestantizam, vlasti su naredile uklanjanje križeva iz crkava i zamjenu slika Isusa Krista i Djevice Marije s portretima predsjednika Xija Jinpinga, kako se navodi u izvještaju

Obavijest, koja je objavljena u ožujku, izazvala je šok među vjernicima u crkvi u Yongqingu, smještenoj u istočnom dijelu Kine. Ova crkva, koja je prije pet godina prošla službene sigurnosne inspekcije vezane za križ na krovu, sada se suočila s iznenadnom naredbom za uklanjanje simbola koji su desetljećima stajali bez ikakvih problema. Drugi križ, koji se nalazio na vratima crkve više od 40 godina, također je bio podložan ovoj kontroverznoj odluci. Organizacija ChinaAid, koja se bori za vjersku slobodu u Kini, istaknula je da je naredba došla od seoskog odbora bez pravne osnove, sugerirajući da su stvarni uzroci mogli proizaći iz viših vlasti koje su nastojale izbjeći međunarodnu osudu.

Ovo je bio samo jedan od mnogih primjera potiskivanja koji su navedeni u izvještaju Američke komisije za međunarodnu vjersku slobodu (USCIRF) prošlog tjedna. Ova agencija ispituje kršenja vjerskih sloboda širom svijeta i daje preporuke za politiku predsjedniku i Kongresu, piše Telegraph.

U svojim nastojanjima da potpuno kontrolira religiju i "sinicizira" katoličanstvo i protestantizam, vlasti su naredile uklanjanje križeva iz crkava i zamjenu slika Isusa Krista i Djevice Marije s portretima predsjednika Xija Jinpinga, kako se navodi u izvještaju. Kineska vlada također zahtijeva isticanje slogana Kineske komunističke partije (KPK) na ulazima crkava, cenzurira vjerske tekstove, nameće KPK-om odobrene vjerske materijale te naređuje svećenstvu da propovijeda ideologiju KPK-a, ističe se u izvještaju USCIRF-a.

Njihova istraga ukazuje na izvještaj iz 2019. godine o katoličkoj crkvi u istočnoj provinciji Jiangxi, koja je bila prisiljena zamijeniti sliku Djevice Marije s djetetom slikom predsjednika Xija. Slični slučajevi nedavno su također zabilježeni u lokalnim medijima. Jedna fotografija iz druge crkve prikazuje Xija na kraju jednog kraka križa, dok se na drugom kraju nalazi slika preminulog predsjednika Maoa.

VEZANI ČLANCI:

Izvještaj zaključuje da "svaki aspekt vjerskog života budista, katolika i protestanata, muslimana i taoista" suočava se s pritiskom da uključi ideologiju KPK-a, a vjerski elementi koje se smatraju kontradiktornima političkoj agendi države se uklanjaju. "Pod vladavinom Xija Jinpinga kao vrhovnog vođe Kineske komunističke partije (KPK), vlada je provela prisilnu politiku 'sinicizacije religije', koja je fundamentalno transformirala vjersko okruženje u Kini", navodi se.

Komunistički režim provodi kontrole nad religijom već desetljećima, što je rezultiralo podjelom između "patriotskih" crkava koje odobrava država i nepriznatih denominacija, koje se ponekad nazivaju "podzemnim" crkvama. Ove posljednje djeluju otvoreno, ali s oprezom. Ograničenja su počela jačati 2018. godine, kada su revidirani pravilnici o vjerskim poslovima, s ciljem prisiljavanja vjerskih organizacija na podčinjavanje državnoj kontroli. Od tada su neformalne crkve i vjernici došli pod povećani nadzor; mnoge su zatvorene, a istaknuti svećenici su uhićeni. Strogo su provedene zabrane koje onemogućavaju svu djecu mlađu od 18 godina da primaju vjersko obrazovanje.

Kršćani u Kini, koji su razgovarali s Telegraphom, ali su tražili anonimnost zbog straha od posljedica, izvijestili su o značajnom povećanju državnog nadzora nad njihovim crkvenim aktivnostima od 2018. godine. Istaknuli su da su komercijalni prostori, pod pritiskom vlasti, počeli odbijati iznajmljivanje prostora nesankcioniranim crkvama, prisiljavajući ih na razdvajanje u manje grupe. U međuvremenu, vlada je postala posebno osjetljiva na provođenje pravila koja onemogućuju djeci pristup vjerskim mjestima. "Ako vlasti otkriju da imate bilo kakve aktivnosti za djecu ili 'sljedeću generaciju' povezane s religijom, bit će prisiljene poduzeti akciju", rekao je jedan kršćanin iz južne Kine.

Wu Lixin, vlasnik tvornice za pročišćavanje vode koji je nekada pružao prostor za "kućnu crkvu" u Shenzhenu, pobjegao je u Los Angeles 2023. godine nakon što su ga sve više uznemirivali službenici javne sigurnosti. "Uzrujavali su našu firmu i tjedno me pozivali u policijsku stanicu na ispitivanje, tražeći da prestanem sudjelovati u 'nezakonitim aktivnostima'. Pitam se zašto je vjerovati u Boga smatrano nezakonitim", rekao je.

VEZANI ČLANCI:

U 2021. godini policija je upala na okupljanje crkve s oko 100 vjernika, s pritom su odveli 10 ljudi na ispitivanje. U drugom slučaju policija je prekinula ceremoniju krštenja na udaljenom morskom mjestu, optuživši grupu za "nezakonite vjerske aktivnosti". Wu je kazao da su menadžeri hotela, pod pritiskom policije, sprječavali održavanje sastanaka u njihovim prostorijama, a njegov stanodavac bio je potaknut da iznajmi prostor nekome drugome. Također je naveo da je njegov sin doživio diskriminaciju na radnom mjestu zbog svojih vjerskih uvjerenja.

"Koristili su prepoznavanje lica kako bi identificirali i uznemiravali članove, prijeteći im na poslu i njihovim obiteljima kako bi ih prisilili da prestanu dolaziti na sastanke", kaže Wu. "Zbog ovog progona mnogi članovi su bili prisiljeni napustiti Kinu. Naša crkva se preselila četiri ili pet puta, često zbog policijske intervencije. Mnogi bivši članovi crkve više se ne usuđuju vjerovati."

Alex Zhao, član kućne crkve u Chengduu, jugozapadnoj Kini, istaknuo je da policija nastoji kontrolirati crkvene prostore isključivanjem struje ili raskidanjem najamnih ugovora. "Tijekom okupljanja policijske racije prekidaju i raspršuju sastanke. Zajednice koje se okupljaju u stambenim područjima radi praktičnosti suočavaju se s kontinuiranim uznemiravanjem", izjavio je. "Radnici i vođe crkava često su praćeni, nadgledani i uznemiravani."

Za roditelje kojima je zabranjeno prenositi svoja uvjerenja svojoj djeci, pritisak je postao posebno težak, istaknuo je Zhao. Kako bi se suprotstavili strogoj kontroli, kršćani su osmislili "gerilsku" strategiju okupljanja, odnosno rezerviraju sobe u, primjerice, hotelima za svoje sastanke. Ipak, za neke, intenzivno uznemiravanje postalo je toliko uznemirujuće da su se potpuno povukli i više se ne usuđuju okupljati.

FOTO Klizišta odnijela sve osim ljubavi: Volonter kod Jablanice spasio mačku pa ju udomio i poklonio svojoj kćeri

Christmas Eve mass at Catholic church in Beijing
1/21
Ključne riječi

Komentara 5

BJ
bjmaro
15:38 07.10.2024.

Jedino se EU stidi svog kršćanstva i za Bozic su nam donedavno čestitali Blagdane. Turci iz Nhemacke su rekli “ da li ste vi normalni, pa Bozic je” Još uvijek je ta ekipa u EU

PR
predragbabic1
14:21 07.10.2024.

niša novo, Kina se tako ponaša stoljećima, nije jedan katolik izgubio glavu zbog svog misionarskog rada.

ST
StožerniGeneral50
13:38 07.10.2024.

Kina se ponaša kao Japan 1940-te i Kina će proći kao Japan.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije