Otvoreno pismo

Tajnica Jovanoviću: Čime smo zaslužile smanjenje plaća?

Željko Jovanović
Foto: Robert Anić/PIXSELL
26.03.2014.
u 11:05

Molim da nama tajnicama u školama, za koje je propisano koju stručnu spremu trebamo imati, objasnite čime smo zaslužile dodatno umanjenje plaća, poručuje tajnica.

Tajnica zagrebačke XV. gimnazije napisala je otvoreno pismo ministru obrazovanja Željku Jovanoviću u kojem upozorava na situaciju u kojoj su se našle tajnice u školama nakon dodatnog umanjenja plaća.

Njezino pismo prenosimo u cijelosti:

Poštovani gospodine ministre,

Iskreno se nadam da će ovaj e-mail doprijeti do Vas jer poučena ranijim iskustvom s Vašim prethodnicima znam da se e-mailovi „filtriraju“.

Obraćam Vam se kao tajnica gimnazije, kao VSS pravnica koja će nakon 28 godina radnog staža i 16 godina rada u školi ostati bez još jednog dijela dohotka. Vaši vrijedni činovnici podmuklo su elektronsku poštu s uputama za obračun plaće poslali jučer 25. ožujka 2014. godine u 16.00 sati kako bi reakcija bila odgođena bar za jedan dan.

Molim da nama tajnicama u školama, za koje je propisano koju stručnu spremu trebamo imati, objasnite čime smo zaslužile dodatno umanjenje plaća, a koeficijent nam je manji od računovođa istog stupnja stručne spreme. Zakonom nije čak ni propisano koji stupanj stručne spreme trebaju imati računovođe pa tako kao računovođe u školama rade i osobe sa srednjom stručnom spremom poljoprivredne struke – to sustavu zbilja može biti na čast.

Stručne i nestručne zamjene

Čime su nastavnici i stručni suradnici zaslužili povećanje koeficijenata kako bi im se nadoknadilo umanjenje plaće zbog prestanka važenja kolektivnih ugovora? Njihova norma je pola redovnog radnog vremena od 40 sati, većina njih pita „a što su to pripreme“ (vidjela i čula osobno), gotovo da nema nastavnika kojem dodatno nije umanjeno zaduženje hvalevrijednim dužnostima npr. povjerenika zaštite na radu iako taj posao u bespućima hrvatskog školstva stvarno obavljaju tajnice. Nastavnicima se isplaćuju i stručne i nestručne zamjene, ne daj Bože da moraju ostati u školi i minutu nakon što odzvoni zadnji nastavni sat. Tajnice ostaju na sjednicama Nastavničkog vijeća, Školskog odbora i nakon radnog vremena i to nam se ne plaća. Što rade povjerenici različitih sindikata u školama na ime umanjenje norme? Kad ih netko od administrativnog ili tehničkog osoblja išta pita oni okreću glavu, čak i prestaju razgovarati. Sindikalni povjerenici ne rade taj posao ni tri sata godišnje, a umanjena im je norma za tri sata tjedno i plaćica ide.

Je li se itko u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta pitao kako i kada su tajnice u Zagrebu stigle uskladiti državnu e-maticu s e-maticom Grada Zagreba? Matice nisu usklađivane od veljače 2010. godine, prilikom prijenosa podataka nestalo je dvije trećine podataka a rok za usklađenje bio je jednak za škole sa 30 zaposlenih i za škole sa 120 zaposlenih. Naravno da dragi nastavnici nisu imali razumijevanja da tajnice MORAJU odraditi taj posao u nemoguće kratkom roku nego su izvolijevali sa svojim sitnim, ali njima prevažnim potrebama. Pita li se itko kako napreduje unos podataka u Registar zaposlenih u javnim službama i priprema za centralni obračun plaća? Sve što saznamo je pukom slučajnošću, usmenom predajom – ali „packe“ iz Ministarstva stižu i za najmanji previd (pogledajte pod Licitar iz Sektora za financije).

Koje povećanje koeficijenata zaslužuju nastavnici koji dolaze tajnicama da im napišu najobičniji podnesak, a u ovo su uračunati i nastavnici hrvatskog jezika koji bi to ipak trebali znati? Koje povećanje koeficijenta zaslužuje nastavnica njemačkog jezika kojoj je učenik iz osnovne škole izašao s peticom, a na prvom testu u srednjoj školi ustanovilo se da nije naučio razliku između „haben“ i „sein“? Koje povećanje koeficijenata zaslužuju nastavnici SREDNJE škole (nije „moja“) koji su se uspaničili zbog donošenja Pravilnika o normi nastavnika u osnovnim školama – pa ti ljudi su nepismeni, a Vlada će im povećavati koeficijente.

Nikakve koristi od stručnih službi

Naša škola organizirala je sistematske preglede za radnike, ali ni jedan nastavnik ne želi ići na sistematski pregled tijekom proljetnih školskih praznika – ONI su na praznicima, a tijekom radnog tjedna ne mogu ići jer škola radi u jednom turnusu. Oprostite, ali to je bezobrazno.

Od stručnih službi Ministarstva tajnice nemaju apsolutno nikakve koristi, što god ih se pita uzvraćaju protupitanjem „a zašto vi to nas pitate“ – upravo ovakav odgovor dobila sam od Pravne službe prije nekoliko godina kad sam postavila jedan upit. Imam čitavu kolekciju dopisa na koje NIKAD nismo dobili odgovor od Ministarstva, a dužni ste odgovoriti prema Zakonu o upravnom postupku, ali i iz pristojnog poslovnog komuniciranja. Kakvu to plaću zaslužuju Vaše suradnice, kakti šefice pojedinih sektora, koje na seminarima za tajnice i računovođe nisu u stanju odgovoriti ni na jedno pitanje. Od devet postavljenih pitanja na posljednjem savjetovanju odgovor sam dobila samo na jedno, a ostalo je bilo „ne znam, moram provjeriti“ – čitava dvorana već se počela smijuljiti Vašoj cijenjenoj suradnici kojoj sigurno niste skinuli ni lipe plaće niti ćete je degradirati zbog nesposobnosti i neznanja.

Zašto ni jedan ministar dosad nije primio predstavnice Udruge tajnika i računovođa u školstvu? Nas sindikati, niti jedan od tzv. sindikata koji prema svojim nazivima zastupaju SVE zaposlene u sustavu školstva, ne zastupa. Administrativno i tehničko osoblje za njih je samo glasačka mašinerija, ali interese tajnika i računovođa u školama zastupa UTIRUŠ, čije predstavnike ne želite primiti.

Je li itko u Vašem Ministarstvu uopće svjestan količine poslova koje obavljaju tajnice u školama? Mi vodimo samo 4 različite, a opet gotovo jednake evidencije: Registar zaposlenih u javnim službama, e-maticu, evidenciju radnika (bivša matična knjiga) , e-mirovinsko, e-zdravstveno, mi vodimo računa o svim rokovima – i o rokovima donošenja dokumenata na kraju/početku školske godine, i o rokovima javne nabave, i o sanitarnim knjižicama, surađujemo s tvrtkom koja obavlja poslove stručnjaka zaštite na radu, organiziramo popravke da nam se domari ne pretrgnu od posla, tješimo roditelje izluđene upisima i tražimo odgovore na pitanja na koja bi trebalo odgovoriti Vaše Ministarstvo, udovoljavamo kapricima poštovanih nastavnika kojima ono što treba mora biti odmah jer su zaboravili, ne mogu doći poslije (više nemaju nastave), ne mogu doći sutra (počeli su školski praznici). Da, mi u suradnji s računovodstvom organiziramo i sistematske preglede na koje, bez obzira na izabranu ustanovu) dragi nastavnici prigovaraju. Skoro zaboravih da smo i osobe zadužene za informiranje te da trebamo voditi računa da na webu škole bude objavljeno sve što je propisano Zakonom o pravu na pristup informacijama. To znači da moram pisati dva zapisnika sjednice Nastavničkog vijeća jer na webu ne smije biti objavljeno ime učenika pa se izrađuje posebna verzija za web s klauzulom da je pristup informaciji ograničen. Posao tajnica je, pogotovo u zadnjih pet godina, prekomjerno povećan, a plaće nam smanjujete. Zašto?

'Naći ćemo način da se i nas čuje'

Vikendom provjeravam elektronsku poštu s privatnog računala jer naravno, za razliku od poštovanih nastavnika, nemam pravo na laptop ili tablet. Isto to radim i tijekom godišnjeg odmora, ako treba od kuće obavljam poslove i da mi je samo znati za koju plaću. Kad nas već ne želite plaćati, onda nam omogućite smanjenje satnice na ime stručnog usavršavanja (i to radim kod kuće jer mi u ured ulaze kao u "saloon" bez obzira na to što radim i kolika mi je koncentracija potrebna za posao koji radim). Ako mogu knjižničari imati umanjenje satnice za kulturno uzdizanje, onda mogu i tajnice imati umanjenje radi pretraživanja interneta kako bi saznale što nam je opet natovareno na vrat, a da nas nitko nije obavijestio. Do 1995. godine Ministarstvo je obavještavalo škole o svim promjenama propisa, dostavljalo „šprance“ akata – poslije toga ništa, nemaju vremena.

Kako službe Ministarstva zaslužuju svoje plaće? Tijekom siječnja stigla je ogromna tablica u svezi s provođenjem reformi s rokom izvršenja u nedjelju, 26. siječnja 2014. godine, u 23.59 sati. Za tablicu smo saznali slučajno usmenom predajom, čak nismo bili sigurni odnosi li se samo na pojedine škole ili na sve. Na telefonski upit u Sektoru za financije odgovorili su mi (gospođa Malinac) da se tablica odnosi na sve, ali da su se e-mailovi vraćali jer su vrlo veliki pa nisu stali u inboxe u školama!?! Pa zašto onda nisu poslali kraće e-mailove s upozorenjima da se isprazne mailboxovi ili se čekala prilika da se školama podijele „packe“ zbog neizvršenog posla. Naš mailbox definitivno nije bio pun jer kako bih inače primila mail s istom tom tablicom od druge škole, čak od druge dvije škole!!!!!!!!!!

Molim da razmotrite i obim poslova koji obavljaju tajnice u školama kao i pravičnost plaće koju primaju za svoj rad. Učenici i nastavnici su osnova škole i školstva, ali bez tajnica bar još neko vrijeme nećete moći, a mislim da je većini tajnica dosta ovog omalovažavanja. Na sindikate mi već odavno ne računamo, ali naći ćemo načina da se i nas čuje.

S poštovanjem,

Tajnica XV. gimnazije Zagreb

Dubravka Šćukanec, mag. iur.

>> Jovanović: Karamarku je teško čitati, a kad i pročita ništa ne razumije

Komentara 62

Avatar GrgaPrgomet1941
GrgaPrgomet1941
11:37 26.03.2014.

O Jovanoviću sam mislio dosta pozitivno bez obzira na njegovo prezime. Međutim taj kočijaški način obraćanja, stalno podgrijavanje sukoba, donošenej presuda prije bilo kakve istrage i sudskog procesa .......... . Najžalosnije je za sve članove SDP-a koji rade obrazovanju, pogotovoovo one sa naših sveučilišta kako trpe jovo na čelu ministarstva obrazovanja. Imali smo sreće da je Bandić ostao u SDP_u ko zna čega bi on bio ministar.

PO
poludiopremijer
11:51 26.03.2014.

Ministar močvara radi onako kako ga je partija naučila, nije on kriv

Avatar Rustem pasha Hirvat
Rustem pasha Hirvat
11:23 26.03.2014.

Čemu sada gđo. tajnice čuđenje, sami ste tražili promjene, a i 90% ste izborno tijelo SDP-a. Drugi put birajte pametno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije