Oko 130 članova Bilderberškog kluba proteklog je vikenda u najvećoj tajnosti raspravljalo o svjetskoj i gospodarskoj krizi te o mjerama koje treba poduzeti za izlazak iz najveće recesije nakon Drugog svjetskog rata. Misteriozni sastanak održan je u elitnom hotelu Westin Astir Palace u predgrađu Atene i uz velike sigurnosne mjere na kopnu, moru i u zraku.
Prema pisanju grčkih medija, svjetsku elitu čuvao je patrolni brod grčke mornarice te brodovi s elitnim roniocima. Skup su navodno osiguravali i avioni F16 te policijski helikopter. Budući da je pristup novinarima bio strogo zabranjen te da je zabranjeno fotografiranje skupa, informacije o skupu, ali i o samom Bilderberškom klubu, dobivaju se “na kapaljku”. Zato je teško i provjeriti tko je sve od utjecajnih svjetskih okrunjenih glava, političara i gospodarstvenika doista i bio na sastanku.
Zanimljivo je da vodeći svjetski mediji o skupu nisu pisali gotovo ništa iako su na sastanku bili neki vodeći svjetski dužnosnici. Prema dostupnim informacijama, vodeći ljudi Bilderberškog kluba su bivši američki ministar vanjskih poslova Henry Alfred Kissinger te David Rockefeller, potomak jedne od najbogatijih i najutjecajnijih američkih obitelji. Ostali članovi moćnog kluba biraju se prema trenutačnoj aktualnosti te prema tome koliko je u njih “perspektivno ulagati”.
Cijene nafte
Za Bilderberški klub kažu da ima utjecaj na globalnu svjetsku politiku te da je svojevrsna svjetska “vlada u sjeni”. Navodno je cilj takve vlade da kontrolira sve značajnije resurse na Zemlji, s posebnim naglaskom na naftu. Žele stvoriti jednu svjetsku naciju, jednu religiju, jedan ustav, jednu crkvu, jednu valutu i jednu državu, kojom će vladati – oni.
Bilderberškom klubu pripisuje se da stoji iza svih velikih svjetskih procesa. Navodno su upravo Kissinger i društvo zaslužni što je SAD dobio prvog crnog predsjednika. To je odlučeno na prošlogodišnjem skupu u Americi, na kojem je bio i sam Barack Obama. Bilderberškom klubu pripisuje se i da je prije nekoliko godina na svom godišnjem sastanku inicirao divljanje cijena nafte.
Navodno je Kissinger tražio cijenu barela od 150 dolara iako je nafta u tom trenutku stajala samo 40. Neki srbijanski mediji tvrde da je u Bilderberškom klubu prošle godine odlučeno da će nagraditi Srbiju ulaskom u EU ako se odrekne Kosova.
Kriza jenjava
Na atenskom skupu jedna trećina sudionika bili su političari, dok je dvije trećine sudionika došlo iz poslovnog svijeta. Imali su zadatak pronaći rješenje za gospodarsku krizu. Stoga nije čudno da je na skupu bio glavni strateg američkog gospodarskog oporavka, ministar financija Timothy Geithner. Geithner na početku karijere bio bliski suradnik Henryja Kissingera.
Svjetski vladari u sjeni zaključili su da “kriza polako jenjava”. Društvo je posjetio i Joe Biden, koji je ovih dana u posjetu Srbiji, Kosovu i BiH. Blogeri tvrde da mu je susret s bilderbergovcima pomogao da oblikuje stavove za razgovore s balkanskim domaćinima.