NEVJEROJATNO

Tajnu Grenlanda otkrili klimatski detektivi: Nakon 28 godina 'iskopana' najniža temperatura Sjeverne polutke

Grenland
Foto: Pixabay
24.09.2020.
u 07:45

"Rekordno niska temperatura izmjerena je na nadmorskoj visini od 3105 metara, nedaleko od topografskog vrha ledenog pokrova, a izmjerila ju je automatska mjerna postaja Klinck", priopćio je DMI.

Najniža temperatura na Sjevernoj polutki izmjerena je 22. prosinca 1991. na Grenlandu i iznosila je minus 69,6 stupnjeva Celzija, ali to je otkriveno tek 28 godina poslije, objavio je u srijedu Danski meteorološki institut (DMI).

Temperatura je izmjerena na mjernoj postaji koja nije bila dio standardne mreže, nego su je "ekshumirali klimatski detektivi", a potom je nalaz potvrdila Svjetska meteorološka organizacija (WMO).

"Rekordno niska temperatura izmjerena je na nadmorskoj visini od 3105 metara, nedaleko od topografskog vrha ledenog pokrova, a izmjerila ju je automatska mjerna postaja Klinck", priopćio je DMI.

"Posljednjih desetljeća bilježimo mnoge toplinske rekorde i važno je prepoznati ekstreme. Iako je mogućnost rušenja najniže temperature smanjena klimatskim promjenama, ne mogu tvrditi da ponovo nećemo zabilježiti tako nisku temperaturu", rekao je danski klimatolog John Cappelen.

Dosad je najniža izmjerena temperatura na Sjevernoj polutki bila minus 67,8 stupnjeva, koja je dvaput izmjerena u Rusiji, 1892. i 1933. godine. 

Najniža zabilježena temperatura na Zemlji iznosi minus 89,2 stupnja Celzija. Izmjerena je 21. srpnja 1983. na ruskoj istraživačkoj i meteorološkoj postaji Vostok na Antarktici.

Jezero Vostok leži na oko 4000 metara ispod površine Antarktičke ledene ploče i zauzima površinu od 14.000 četvornih kilometara.

Komentara 1

SI
sisavac
08:05 24.09.2020.

koja je točnost ovoga? iskopana najniža temperatura... na temelju čega (slika termometra?) su oni došli do ove brojke? ili se radi o procjeni, ono, telefonski imenik... jadna je ta znanost postala, dokaza ni za lijek. 50 godina nas muče sa podacima o zagrijavanju planeta, a onda skrivečki objave da su ostaci morskih organizama na temelju kojih su davali procjene imali sistemsku grešku, dovoljno je bilo da u jednom periodu bude malo toplije, i da oni kasnije ostavljaju tragove viših temperatura nego je to bilo u stvarnosti. a radi se o razdoblju od 500 mil godina. svi modeli imaju veliku grešku, prevelik utjecaj daju co2, a zanemaruju vodenu paru.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije