PRILIKA ZA BIZNIS Susjedi nam često dolaze u Istru, pa se lovni turizam sve više razvija

Talijanski lovci ne pitaju za cijenu lova u omiljenoj Istri

26.12.2008.
u 17:14

Talijani luduju za istarskim lovištima. Atraktivnim pozicijama i, nadasve bogatim, staništima divljači teško uspijevaju odoljeti. Za visoku cijenu lova od 75 eura po danu gotovo da i ne mare. Ispunjava li lovište njihove zahtjeve, novac je manje bitan.

Lov puni blagajnu
I dok jedni troše, drugi veselo trljaju ruke jer, domaćini kažu, upravo im lovni turizam puni blagajnu. U suprotnome, lov bi u Hrvatskoj bio samo za bogataše. Članarina bi tada bila i do nekoliko tisuća kuna, pa si ga većina običnih smrtnika ne bi mogla priuštiti.

Istrijanima zarada od lovnog turizma dobro dođe. Tim novcem podmiruju si troškove osiguranja, zakupnine, članarine i dr. Lovce iz susjedne nam države najviše privlači sjever Istre, posebice Ćićarija jer je to najbogatije područje divljači.

-Radi se o području gdje su temperature zraka puno niže od ostatka poluotoka. Talijani u devedeset posto slučaja dolaze u lov na šljuke. Ćićarija je idealna za tu vrstu lova jer se te životinje na hladnoći začahure, teško bježe, pa ih psi lako mogu pronaći, a sukladno tome lovci i ustrijeliti, rekao je Branko Golojka, predsjednik Lovačkog društva Mirna Buzet.

Dodaje kako se dolaskom zime u Gorski kotar određen broj divljači spušta na sjever poluotoka u potrazi za hranom i toplijim krajevima, što je dodatni mamac gostima. Talijani u Hrvatskoj mogu loviti od početka kolovoza do kraja veljače. Na lovišta mogu isključivo i obvezno u pratnji domaćina, u čijim se lovačkim društvima moraju prijaviti i rezervirati lovne dane.

Na graničnim prijelazima moraju prijaviti oružje i pritom platiti dodatnih 105 kuna, a lovački pas mora imati i ispravu koja je svojevrsna putovnica.

- Gosti obično dolaze u skupini koju najčešće čine 3 do 4 lovca. Pretežito su to stanovnici Trenta, Padove, Brescije i Bergama. U Istru dolaze jer u Italiji nema kvalitetnih lovišta, a ima i jako puno lovaca. Zadržavaju se dva - tri dana, a na Ćićariji znaju biti i cijeli tjedan, ističe Golojka. Gdje će prenoćiti, ovisi o tome imaju li privatni iznajmljivači soba prostor za prihvat njihovih pasa, kaže Golojka.

Rekao je i da je nekim lovcima važniji smještaj za pse nego za njih same te naglasio kako ponekad dođu samo da bi testirali mogućnosti svojih pasa.

Rijetko ponesu ulov
- Važno im je da se životinje rastrče prirodom, što dokazuje i činjenica da se samo rijetki odlučuju ulov ponijeti kući. Možda je uzrok tome i zakonski postupak koji pritom moraju proći, rekao je.

Talijani su, prisjetio se predsjednik Mirne Buzet, nekad u kolovozu znali dolaziti i u lov na prepelice. No, otkako je postavljanje mamaca zakonski zabranjeno, entuzijazam im je splasnuo. Lovci iz Italije najviše vole razdoblje od listopada do početka siječnja, posebice prije i poslije blagdana.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije