Hoće li Ukrajina dobiti njemačke borbene tenkove Leopard za borbu protiv ruskih agresora? Pitanje je to koje sve više zaokuplja njemačku i svjetsku javnost, a pogotovu Ukrajince kojima je njemačka vlada ovih dana odlučila poslati 40 oklopnih transportera tipa Marder. Pošiljka oklopnih transportera trebala bi biti isporučena do kraja ožujka ove godine, do kada bi trebala završiti i osmotjedna obuka ukrajinskih vojnika u Njemačkoj koji će koristiti “njemačka pokretljiva vozila na gusjenicama kojima je dodana kupola s naoružanjem namijenjena obrambenim zadaćama i odvraćanju”.
No, Marderi ipak nisu borbeni tenkovi kakve od Nijemaca traže Ukrajinci. Marderi prije svega služe za brzi prijevoz manjih skupina pješaštva u i oko područja borbenih djelovanja te pružanja vatrene potpore pri pratnji tenkova. Glavni borbeni tenkovi poput Leoparda 1 ili 2 imaju veliku vatrenu moć i malu stalnu posadu, a koriste se za napad na neprijateljske tenkove ili druge ciljeve. Kancelar Olaf Scholz (SPD) zasad još nije spreman isporučivati svoje borbene tenkove “sve dok ih ne odluče isporučiti i drugi partneri iz NATO saveza”. Scholz je više puta istaknuo kako Njemačka po tom pitanju neće ići sama te čeka postizanja dogovora u sklopu međunarodne koalicije i koordiniranog slanja takve vrste oružja Ukrajini. Podršku kancelaru pruža i šef njegovih socijaldemokrata (SPD) Lars Klingbeil koji također izražavaju rezervu po pitanju isporuke borbenih tenkova Ukrajini prije dogovora sa saveznicima. U jednom intervjuu Klingbeil je izjavio kako se Njemačka mora koordinirati sa zemljama saveza. – Nijedna zemlja ne isporučuje borbene tenkove koji su teški kao Leopard 1 ili 2, rekao je Klingbeil koji je nazvao “ispravnim to što Amerikanci i Francuzi, kao i njemačka vlada, uvijek iznova odmjeravamo svoju upletenost u ovaj rat”.
Suprotno tome, iz redova dvaju koalicijskih partnera, stranke Zeleni i FDP-a, stalno stižu pozivi kancelaru da se tenkovi Leopard ipak pošalje u Ukrajinu. – Bilo bi pogrešno zaustaviti se na isporuci borbenih vozila pješaštva Marder, rekla je potpredsjednica Bundestaga Katrin Göring-Eckardt koja dolazi iz stranka Zeleni u izjavi novinama (medijske grupe Funke). –Trebamo učiniti i isporučiti sve što je moguće. To također uključuje tenkove Leopard, izjavila je Göring-Eckardt. I Wolfgang Kubicki iz FDP-a, koji je također dio vladajuće koalicije, izjavio je (za Funke) da bi “moglo biti razumno isporučiti ne samo oklopnjake Marder nego i tenkove Leopard”. Međutim, upozorio je da svaki daljnji korak u potpori Ukrajini mora biti usko koordiniran s partnerima iz NATO-a.
Iz najveće oporbene frakcije u Bundestagu, iz CDU/CSU također su za isporuku njemačkih borbenih tenkova Ukrajini. – Potpora Ukrajini oklopnim transporterima i borbenim tenkovima ne bi produžila ovaj rat, već bi ga skratila, izjavio je predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz u intervjuu za agenciju dpa. – Njemačka i druge europske zemlje odavno su trebale isporučiti Ukrajini borbena vozila pješaštva i glavne borbene tenkove zapadnog dizajna, smatra Merz.
Suprotno njima, šef desničarskog AfD-a Tino Chrupalla, upozorio je kako “Njemačkoj prijeti da postane ratna strana s nesagledivim posljedicama za Njemačku i njezine građane”. Takva njegova izjava ne čudi zna li se kako dobar dio članova te stranke na istoku Njemačke su proruski orijentirani, a što su pokazali i na više prosvjeda kada se tražili ukidanje sankcija Rusiji uvedenih zbog napada na Ukrajinu.
Osim što njemački političari nisu usuglašeni oko slanja moćnih njemačkih borbenih tenkova Ukrajini, ni među stanovništvom Njemačke nema jedinstvenog stava po tom pitanju. Institut za istraživanje javnog mnijenja YouGov nedavno je objavio podatke provedene ankete koja je pokazala kako se 45 posto ispitanika izjasnilo protiv isporuke njemačkih borbenih tenkova Leopard 2 Ukrajini. Samo 33 posto je bilo za isporuku, a 22 posto se nije odredilo. Očekivano, odbijanje isporuke tenkova je najveće među glasačima AfD-a, njih čak 76 posto je bilo protiv isporuke, a samo 13 posto za isporuku. Kod stranke Ljevice 52 posto ispitanika je bilo protiv isporuke, a 32 posto za isporuku tenkova).
Kako zapadni saveznici sve više rade na dogovoru oko vojne pomoći Ukrajini pokazuje i informacija dpa kako će nekoliko stotina vojnika Bundeswehra idućeg tjedna biti raspoređeno u Poljsku s postrojbom proturaketnog obrambenog američkog sustava Patriot. Posada Patriota bit će stacionirana na jugoistoku Poljske, a odobrenje za to je osobno potpisao poljski predsjednik Andrzej Duda. Prema poljskim izvorima, Bundeswehr šalje svoje tri baterije Patriot u Poljsku te navodno jednu u Ukrajinu. No, takvog dogovora oko slanja njemačkih borbenih tenkova preko Poljske u Ukrajinu još nema. To je potvrdio i glasnogovornik njemačke vlade koji je, odgovarajući na izjavu poljskog predsjednika Dude kako “Poljska planira Ukrajini poslati tenkove Leopard u sklopu međunarodne koalicije”, izjavio kako “ne zna ni za kakve zahtjeve zapadnih saveznika da Njemačka pošalje tenkove Leopard Ukrajini”.
Vijest o njemačkoj isporuci oklopnih transportera Mardera i protuzračnog obrambenog sustava Patriot Ukrajini te najavu isporuke tenkova Leopard. Rusko veleposlanstvo u Berlinu nazvalo je to “korakom prema eskalaciji sukoba”. – Dostavljanjem ovog teškog naoružanja još jednom je prijeđena “moralna granica”, priopćilo je rusko veleposlanstvo koje se pritom osvrnulo i na “povijesnu odgovornost Njemačke za zločine koje su nacisti počinili nad Rusima u Drugom svjetskom ratu”.
Birokrati i globalističke marionete su za rat, pederluk, uništenje vlastite ekonomije i nacije ali i za uvoz "jeftine robovske radne snage", kako države ne bi prebrzo kolapsirale. Olaf, Ursula, Plenković, Zelensky, moralna kanalizacija Evrope.