kliničko ispitivanje

Testirat će plazmu pacijenata koji su preboljeli Covid-19: Njihova antitijela mogu pomoći

Koronavirus ilustracija
Foto: Davor Puklavec/Pixsell
1/3
04.04.2020.
u 23:08

Krvna plazma osoba koje su preboljele Covid-19 sadrži antitijela koja je njihov organizam razvio. Ta antitijela mogu pomoći pacijentima u akutnoj fazi bolesti da se bore s virusom, vjeruju znanstvenici

U Francuskoj 7. travnja počinje kliničko ispitivanje u okviru kojega će se krvna plazma osoba koje su preboljele Covid-19 ubrizgati "pacijentima u akutnoj fazi bolesti", objavile su u subotu ustanove koje će provoditi testiranje.

"To kliničko ispitivanje sastoji se od transfuzije plazme pacijenata koji su preboljeli Covid-19, a koja sadrži antitijela na virus i koja bi taj imunitet mogla prenijeti na pacijenta koji boluje od Covida-19", navodi se u zajedničkom priopćenju Pariške sveučilišne bolnice (AP-HP), Francuskog zavoda za krv (EFS) i Državnog instituta za zdravlje i medicinsko istraživanje (INSERM).

"Krvna plazma osoba koje su preboljele Covid-19 sadrži antitijela koja je njihov organizam razvio. Ta antitijela mogu pomoći  pacijentima u akutnoj fazi bolesti da se bore s virusom", vjeruju.

Kliničko ispitivanje nazvano Coviplasm vodit će profesorica Karine Lacombe i profesor Pierre Tiberghien.

VIDEO Vodeći hrvatski znanstvenici predviđaju kad bi mogla završiti pandemija

Ciljano uzorkovanje organizira se od utorka u nekim francuskim pokrajinama među dvjestotinjak pacijenata koji su ozdravili prije najmanje 14 dana.

"Pacijenti koji su ozdravili od Covida-19 bit će osobno pozvani da dadu plazmu EFS-u", navodi se u priopćenju.

"Prvi rezultati mogli bi se znati dva do tri tjedna od početka kliničkog ispitivanja" koje se ovisno o rezultatima može proširiti.

Plazma rekonvalescenata, tekući dio krvi u kojemu su koncentrirana antitijela nakon bolesti, već se pokazala djelotvorna u istraživanjima manjih razmjera u vezi s drugim zaraznim bolestima poput ebole i SARS-a.

Američka agencija za lijekove, Food and Drug Administration odobrila je takvo eksperimentalno liječenje koronavirusa. Testiranje se provodi i u Kini.

Ključne riječi

Komentara 5

XA
xaron
06:53 05.04.2020.

To vjerovatno radi, ALI treba tretirati milijarde ljudi a to i nije baš praktično sa ovom metodom.

Avatar Keyser_Söze
Keyser_Söze
19:00 05.04.2020.

Mudro su nas domoljubi riješili imunološkog zavoda.

DH
dalibor.hren
00:02 05.04.2020.

Kak se proizvodi serum protiv zmijskog otrova?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije