VELIKI PROSVJED

Tisuće Crnogoraca na ulici: Nećemo dopustiti klerikalizaciju, fašizaciju i okupaciju Crne Gore

Screenshot RTCG
22.08.2021.
u 16:23

Odluku čelništva SPC-a da ustoliče mitropolita Joanikija baš na Cetinju, prosvjednici vide kao pokušaj da se unizi nacionalno, državno i duhovno središte Crne Gore. Oni im poručuju da to urade bilo gdje drugo osim u Cetinjskom manastiru

Tisuće Crnogoraca noseći nacionalne zastave poručile su u nedjelju s prosvjednog skupa na Cetinju da neće dozvoliti da poglavar Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikije bude ustoličen 5. rujna u cetinjskom manastiru.

Odluku čelništva SPC-a da ustoliče mitropolita Joanikija baš na Cetinju, prosvjednici vide kao pokušaj da se unizi nacionalno, državno i duhovno središte Crne Gore. Oni im poručuju da to urade bilo gdje drugo osim u Cetinjskom manastiru.

"Ne branimo mi srpskom patrijarhu da ustoliči svojeg namjesnika koje je izgradila ili dobila crkva Srbije u Crnoj Gori, ali ne dozvoljavamo taj okupatorski čin u stolici Svetoga Petra u Cetinjskom manastiru kao viševjekovnome i vječitome simbolu crnogorske duhovne, državne i nacionalne samobitnosti i slobode”, navedeno je u deklaraciji prosvjeda koju je pročitao Predrag Vušurović, nekadašnji predsjednik omladine liberalnog saveza Crne Gore – Slavka Perovića.

U Deklaraciji je navedeno da druge domovine do Crne Gore nemaju i da neće dozvoliti njenu klerikalizaciju, fašizaciju, asimilaciju i nikad upatanje u "srpski svet". Pokušaj ustoličenja mitropolita SPC na Cetinju vide kao kao simbolički dokaz pristanka na okupaciju.

Okupaciju onih što Crnogorce ne priznaju ni kao pravoslavce, ni kao muslimane, ni katolike, što nas ne priznaju kao naciju, što nam ne priznaju ni jezik ni državu, ni crkvu ni kulturu”, priopćio je Vušurović, istaknuvši, u ime okupljenih građana, da je najveća vrijednost suvremene Crne Gore njena multietnička harmonija.

"To je jedina balkanska zemlja čiji manjinski narodi pružaju podršku državnom suverenitetu, i mi marionetskoj vlasti tu civilizacijsku tekovinu nećemo dozvoliti da unizi. Crna Gora je stoljećima dio europske civilizacije i mi ćemo se svim raspoloživim sredstvima boriti za europske vrijednosti sekularizma, građanskog društva i multikulturalnog sklada, jer to je uvjet i našeg opstanka", poručeno je sa skupa na Cetinju.

Crnogorski mediji procijenili su da se na Cetinju okupilo oko 10 tisuća prosvjednika, kojoj nisu marili za epidemiološke mjere, nisu nosili maske i držali distancu. Skup je osiguravao veliki broj policajaca, a oko Cetinjskog manastira, u kojem bi trebalo da se održi ustoličenje mitropolita SPC Joanikija,  postavljena je zaštitna ograda.   Prosvjedni skup prošao je mirno, a nakon zvaničnog dijela povorka prosvjednika prošetala je ulicama Cetinja.   

Uoči današnjeg okupljanja veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država preporučilo svojim državljanima da izbjegavaju područje demonstracija ili neuobičajene gužve, da prilagode osobne sigurnosne planove i da prate lokalne medije.

Zbog naraslih napetosti u Crnoj Gori, sredinom prošlog tjedna veleposlanstva SAD-a i EU pozvali su na dijalog i upozorili da su izjave koje kreiraju etničke i vjerske napetosti u suprotnosti s europskim vrijednostima, te su naveli kako potiču crnogorske vlasti i SPC da blisko surađuju po pitanju mjesta ustoličenja novoizabranog mitropolita Joanikija, pri čemu sigurnost građana treba biti na prvom mjestu.

U crnogorskoj vladi koja je izabrana početkom prosinca 2020. godine, većina ministara bliska je Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC), na čiji je prijedlog Zdravko Krivokapić izabran za premijera.

 

 

>> Pogledajte i ovaj video: Plenković o Kapeli u Betlehemu

Komentara 43

Avatar Mali Berica
Mali Berica
16:35 22.08.2021.

Srbi su bili i ostali problem u svim zemljama bivše Jugoslavije, očito im nije dovoljno to što su ih Amerikanci bombardirali i Haag osudio na 1200 godina zatvora.

JO
Journalist007
16:28 22.08.2021.

Sad vidite što smo mi prolazili 90-ih.

DU
Deleted user
16:46 22.08.2021.

Sretna je drzava koja nema Serve

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije