SDP bi trebao biti seksi, mora privući nove članove. Kaže tako Viktor Gotovac, pa onda kao svoj prvi potez najavi – Trg maršala Tita. Mladosti draže teme nema, zna to vjerojatno i oko 900 ljudi starijih od 60 iz zagrebačkog ogranka stranke, koja ukupno broji 1700 ljudi, a da je Tito ipak bio narativ kojim je donekle samo želio pozornost, pojasnio je novi čelnik metropolskog SDP-a, Gotovac.
Nema nametanja
– Privukao sam pažnju, a ona je bitna. Da sam počeo govoriti o asfaltiranju određene ulice, nitko to ne bi prenio. Nisam govorio samo o Titu, baviti se moramo socijalnim, egzistencijalnim i komunalnim pitanjima, od Zagreba učiniti istinsku metropolu. Ali kad se spomene Tito, onda se sve svede na Tita – pojasnio je HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u 2, Viktor Gotovac, pa dodao i da je ideologija silno važna jer stranke se upravo po njoj razlikuju.
Sjajno bi bilo, kaže Gotovac, da se građane pita o maršalu jer ni pokojni gradonačelnik Milan Bandić nije mu svojevoljno oduzeo toponim, već je na to bio prisiljen. Pojasnio je i kako bi referendum trebao funkcionirati, a u tom se slučaju odlučio na specifičnu varijantu, koja bi podrazumijevala prvo vraćanje na "nultu točku", odnosno ponovno nazivanje trga po Titu, a Zagrepčani bi nakon toga odlučili čije ime, zapravo, žele.
Svoju ideju, međutim, Možemo!, odnosno partnerima na vlasti u glavnom gradu, nametati neće jer, kaže, "među partnerima nema nametanja". Je li sve O.K., što se njega tiče, s prvim istupima novog zagrebačkog predsjednika SDP-a, htjeli smo jučer pitati i čelnika stranke Peđu Grbina, pogotovo s obzirom na to da je Gotovac slovio kao čovjek "iz njegove struje", ali Grbin nam se ispričao obiteljskim obvezama, odnosno sestrinom svadbom.
A je li Gotovčeva ideja da s Titom privlači pažnju bila dobra ili je to jučer bio tek izgovor, pitali smo političku analitičarku Ankicu Mamić.
– Potpuno je svejedno jer tema pokazuje nedostatak nekog ozbiljnijeg političkog sadržaja. Poruka da će prvi potez biti vraćanje imena Titovu trgu nije poruka za 21. stoljeće i nove birače, koji prema Titu uopće ne moraju imati stav. Mi stariji ga svakako imamo, neki pozitivan, neki negativan, ali ideja političara danas trebala bi biti okretati se novim generacijama, novim potencijalnim glasačima – objašnjava nam Ankica Mamić, koja smatra da Gotovac na neki način birače SDP-a u Zagrebu i podcjenjuje, govoreći da je Titom samo privlačio pažnju. Kako?
– S jedne strane političari jako dobro znaju da bez medija ne mogu doprijeti do birača i razumljiv je pokušaj da u mediocentričnoj politici traže sadržaj koji će mediji prenijeti. Ali pretvoriti izborni dan u manipulaciju birača s nedostatkom ozbiljnih političkih sadržaja, nije baš najbolji put – kaže A. Mamić, a mi pitamo i što je onda na stvari.
Je li Tita Gotovac spomenuo jer privlači pažnju ili jer misli da mu trg treba vratiti? Oboje, kaže naša sugovornica. A referendum?
– To pitanje ni po čemu ne zaslužuje biti referendumsko. Ako bi i skupio dovoljan broj potpisa, ne vidim razloga da se na to troši novac, pogotovo dok ima političkih tema za koje bi bilo razumno i mudro tražiti neku vrstu potpore, poput izbornog zakona – kaže Ankica Mamić, a mi pitamo i kako joj se čini ideja da se prvo trg Titu vrati pa se onda odlučuje o eventualnoj promjeni njegova imena.
Jedino logično je odmah
– Taj je poredak malo neobičan jer prvo bi se donosila politička odluka, a nakon toga se išlo na referendum. Ako se stvarno zalaže za to da građani odluče, onda bi jedini logičan potez bio da to rade odmah – govori politička analitičarka.
Velicanjem diktatora on se sam osudio na politicku propast.