Grčki premijer Alexis Tsipras probudio se jučer bez novca, bez likvidnih banaka i praktično bez prijatelja u Europi i svijetu. Pod golemim pritiskom, preksinoć je napisao pismo u kojem tvrdi da je spreman prihvatiti gotovo sve zahtjeve međunarodnih vjerovnika s kojima je u petak navečer prekinuo pregovore i raspisao referendum, no jučer su mu ministri financija eurozone poručili da je za takvu promjenu stava jednostavno – prekasno.
Ništa prije referenduma
Suočen s takvim odgovorom, Tsipras je jučer kasno poslijepodne u televizijskom obraćanju naciji ponovno apelirao na Grke da na referendumu poruče "ne" međunarodnim vjerovnicima Grčke jer će takvo "ne" biti pritisak na Trojku koji će poslije olakšati posao grčkoj vladi u pregovorima.
No, slovački ministar financija poručio je jučer da se "grčke banke neće otvoriti s eurom kao valutom u slučaju da nedjeljni referendum završi s 'ne'".
Dodatni signali da Tsipras gubi prijatelje izvan Grčke pljuštali su jučer čitav dan. Visoki dužnosnici EU govorili su, pod uvjetom anonimnosti, da je povjerenje između Tsiprasove vlade i ostatka EU "potpuno uništeno", a Vijeće Europe, organizacija koja je autoritet za ljudska prava i koja okuplja 47 država, proglasilo je Tsiprasov nedjeljni referendum manjkavim – nije u skladu s međunarodnim standardima održavanja referenduma. Ti standardi govore da referendumsko pitanje treba biti jasno biračima i da treba biti objavljeno najmanje dva tjedna prije referenduma, što u Grčkoj nije slučaj.
Neimenovani izvori iz vrha grčke vlade, citirani u grčkim medijima, tvrde da je Tsipras pod pritiskom nekih svojih suradnika koji ga nagovaraju da otkaže referendum. No, Tsipras je umjesto toga pokušao spasiti stvar pristankom na gotovo sve uvjete Trojke koje je dosad uporno odbijao, i zahtjevom da se Grčkoj odobri novi program pomoći.
No, njemačka kancelarka Angela Merkel u obraćanju Bundestagu odbila je mogućnost da se prije nedjeljnog referenduma uopće razgovara o novom programu pomoći za Grčku. Francuski predsjednik François Hollande zvučao je nešto popustljivije, izjavivši da se protivi davanju "nepopustljivih izjava". Nije spomenuo njemačke dužnosnike, ali tumači se da je na njih mislio jer su Nijemci nepopustljivi u stavu da se Tsiprasovoj vladi ne može vjerovati i da nema novih pregovora o programu pomoći dok ne prođe referendum.
– Naša je dužnost zadržati Grčku u eurozoni – dodao je Hollande.
Manevri, a ne preokret
Eurogrupa, tijelo sastavljeno od svih ministara financija eurozone, u utorak navečer odbila je Tsiprasov novi zahtjev za produljenje drugog programa pomoći, koji je istekao u ponoć. Članovi Eurogrupe imaju malo ili gotovo nikakvo povjerenje u vjerodostojnost članova Syrizine vlade u Ateni i Tsiprasove manevre u posljednja dva dana ne doživljavaju kao preokret.
– Preokret bi bio kad bi grčka vlada vodila referendumsku kampanju "za", kad bi se promijenilo pitanje ili kad bi se sve otkazalo – poručio je slovački ministar financija Peter Kažimir.
Grčki član Eurogrupe ministar Yanis Varoufakis jučer je na Twitteru objašnjavao kako nema ništa s golemim transparentom koji je jučer izvješen na zgradi njegova ministarstva financija, koji poručuje: "Ne ucjenama, ne politici štednje".
– To nije u moje ime. To je inicijativa sindikata, koji nisu tražili dozvolu ministarstva – pravdao se Varoufakis. No, Tsiprasovo jučerašnje obraćanje naciji zvučalo je kao verbalni megatransparent s istom porukom: "Ne ucjenama, ne politici štednje".
– Lažu kad vam kažu da referendumsko "ne" znači izlazak iz eurozone – poručio je Grcima njihov premijer. – Pozivam vas da kažete "ne" kako bismo okrenuli novu stranicu ponosa u našoj povijesti.
Ovaj tip bi morao biti debelo upozorenje nasim biracima prije no na parlamentarnim izborima daju svoj glas raznim "zivim zidovima".....