Hrvatska je, kao dio Jugoslavije, zemlja suosnivačica Europskog centra za nuklearna istraživanja CERN pokraj Ženeve. Jugoslavija se iz toga projekta povukla, a u međuvremenu mnoge su mu zemlje prišle. Prije mjesec dana objavljeno je da CERN odlučuje o zamolbama da se u članstvo instituta pridruže Rumunjska Slovenija, Srbija, Turska, Izrael i Cipar. A mi?
Na poticaj hrvatskih fizičara iz Zagreba, poglavito Instituta Ruđera Boškovića, te sa splitskog FESB-a, čiji fizičari sudjeluju u radu najambicioznijeg znanstvenoga pokusa na svijetu, sljedećega petka u Zagrebu će se naći sedamdesetak najodgovornijih koji će u IRB-u raspravljati ima li smisla i koje su dobrobiti ako i Hrvatska postane članica instituta.
Osim domaćih sveučilišta, instituta i znanstvenika, predstavnika ministarstava, iz CERN-a nam dolaze vrhunski znanstvenici i menadžeri instituta, a pomoćnik direktora ljubljanskoga Instituta “Jožef Štefan” govorit će o tome zašto Slovenija želi ući u članstvo.
Moderator rasprave za okruglim stolom bit će dr. Daniel Denegri, CERN-ov veteran i strastveni zagovornik veće nazočnosti Hrvatske u CERN-u.
Treba li Hrvatska ući u članstvo Europske nuklearne ustanove?
Prije mjesec dana objavljeno je da CERN odlučuje o zamolbama da se u članstvo instituta pridruže Rumunjska Slovenija, Srbija, Turska, Izrael i Cipar. A mi?
Komentara 2
A koliko će to članstvo Hrvatsku koštati?
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Sto se tu ima raspravljati? Zasto ne bi bili clanica CERNa??