Kako ste doživjeli poziv premijera Zorana Milanovića predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović da dođe na sjednicu Vlade, ali pripremljena, te njenu reakciju?
To je nastavak predizborne kampanje. I to s obje strane. Međutim, predsjednica nije pozvana tražiti ostavku premijera, već to može lider opozicije u parlamentu. Pogotovo je takav njen zahtjev promašen ako je u povodu gospodarske politike za koju predsjednica nije nadležna. Premijer je vrlo oštro odgovorio. Zemlja je u teškoj situaciji, a mi imamo brutalan obračun na političkoj sceni.
Kako je predsjednica, s obzirom na to da nema ovlasti u vezi s gospodarstvom, trebala reagirati?
Mogla je inicirati ozbiljnu raspravu s ekonomistima i stručnjacima za upravu koja bi odgovorila mogu li smjer i reforme koje Vlada nudi polučiti gospodarski oporavak te jesu li mršavi pomaci koje Vlada prezentira doista plafon koji se trenutačno može doseći. Da je tako postavila stvari, bila bi puno produktivnija. Ovako je otvoren sukob u kojem je i premijer vrlo surov, a to rezultira brutalnim obračunima koji nisu produktivni, ne donose ništa dobro zemlji, već nas samo iscrpljuju.
Je li premijer pogriješio što je, referirajući se na zahtjeve predsjednice iz kampanje, pozvao predsjednicu na sjednicu Vlade, ali zatražio da pripremi konkretne teme?
Ne bi se moglo reći da je pogriješio, nego je rekao da, ako već izlazi izvan onoga što je njena realna jurisdikcija, neka neke stvari pripremi.
U kampanji, ali i sada, predsjednica Grabar-Kitarović u prvi plan stavlja gospodarsko-socijalno stanje u zemlji. Zar nema pravo inicirati te teme?
Naravno da može. Ali ta njena bi se politika morala vidjeti kroz ljude koje bi okupila oko sebe, a koji bi bili u stanju iznaći neko rješenje. U njezinoj ekipi još ne vidim ekonomskog savjetnika koji bi bio u stanju u kratkom roku iscrtati set ekonomskih mjera.
Bi li trebalo proširiti ovlasti predsjednika Republike ili izbor predsjednika povjeriti Saboru?
Ne bih povećavao ovlasti predsjednika. Vlada izabrana na općim izborima koja se formira temeljem parlamentarne većine treba voditi narod. Neposredni izbor predsjednika je dvojben. Ne vjerujem da bi pomicanje prema prezidencijalizmu povećalo efikasnost.
>> Predsjednica ruši Ovršni zakon na Ustavnom sudu
>> Predsjednica brzo gubi bodove na terenu kao stvorenom za ženu
Oh, pardon, Vlada je trebala okupiti ekonomiste.