Zakoni su vrlo kompleksni i za pripremu je potreban kvalitetan i detaljan dijalog sa svim dionicima, kazao je lani ministar Gari Cappelli za tri nova turistička zakona, koje branša već dugo čeka. Sva tri, o turističkim zajednicama, boravišnoj pristojbi i članarinama u turističkim zajednicama, od prekjučer su u javnoj raspravi, koja će, vidjet ćemo, potvrditi ili demantirati ministrovu o “kompleksnoj pripremi i kvalitetnom dijalogu”.
Turističko ministarstvo prijedloge triju novih zakona pustilo je u raspravu bez puno pompe, e-savjetovanje je otvoreno do 18. listopada, a prema idealnom scenariju, nova zakonska rješenja trebala bi zaživjeti 1. siječnja 2020. godine. O sadržaju buduće turističke regulative dosad se moglo doznati samo uopćeno, ali većina smjernica o kojima je Cappelli dosad govorio je i zadržana. Tako, recimo, o visini boravišne pristojbe ubuduće više ne bi odlučivala Vlada. Ministar turizma pravilnikom bi utvrdio najniži i najviši iznos, a županijske skupštine propisivale bi konačan iznos za općine i gradove na svom području.
Sadašnji broj od 310 turističkih zajednica neće preživjeti nova pravila. Sustav se prekraja po modelu destinacijskih menadžment organizacija na lokalne i regionalne, odnosno županijske, turističke zajednice, zagrebačku i Hrvatsku turističku zajednicu. Direktora TZ-a će u svakom slučaju biti manje, ponajmanje turističke zajednice neće imati izbora: ili gašenje ili udruživanje sa susjednima. Predlagači, naime, osim na preustroju po načelu destinacijskog menadžmenta inzistiraju i na – racionalizaciji.
Predstoji i nova raspodjela prihoda, a financijski bi trebali osnažiti lokalni TZ-i. Političari, ministar, gradonačelnik i načelnik općine i ubuduće bi bili predsjednici turističkih zajednica, a Glavni ured HTZ-a neke će lokalne aktivnosti prebaciti lokalnoj razini i fokusirati se međunarodnu promociju. Komentara, primjedbi i prigovora sigurno neće manjkati. Prođe li većina ideja, bit će to prvi ozbiljni redizajn sustava TZ-a kakav je uspostavio prvi direktor Niko Bulić.