Iako je tek danas službeno počeo susret američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-Una, Singapur je još u ponedjeljak postao poprište velike geopolitičke igre koja bi, bude li uspješna, doista mogla stabilizirati stanje ne samo na Korejskom poluotoku nego i u tom dijelu svijeta.
Dužnosnici američke i sjevernokorejske strane već su se jučer susreli u jednom hotelu kako bi pokušali riješiti nesuglasice oko denuklearizacije koju Washington i Pjongjang tumače bitno drukčije, a oba su se lidera susrela i sa singapurskim premijerom.
Složeni pregovori
– Mislim da će stvari teći jako dobro – ustvrdio je Trump na radnom ručku sa singapurskim predsjednikom vlade. To je znatno drukčiji stav američkog predsjednika u odnosu na onaj prije 15-ak dana kada je, u jeku retoričke bitke između Pjongjanga i Washingtona, otkazao susret, ali nakon nekoliko dana i ponovo pristao na susret s “raketnim čovjekom” Kim Jong-Unom.
A činjenica je da je upravo ovaj summit, za koji još nije potpuno jasno koliko će trajati jer može to biti samo nekoliko sati, ali i nekoliko dana, ključna prilika za rješenje korejskog pitanja.
A pregovori sigurno neće biti jednostavni. Svima je jasno da se Sjeverna Koreja, koliko god bila nagrižena sankcijama i pritiscima, neće tek tako lako odreći nuklearnog programa koji je razvijala do kraja prošle godine. Pjongjang traži još nepoznat broj sigurnosnih jamstava i dovršetak “neprijateljske politike” prema Sjevernoj Koreji kao protumjeru za potpuno napuštanje nuklearnog arsenala. S druge strane, Washington traži da odricanje od nuklearnog oružja za Sjevernu Koreju bude potpuno, provjerljivo i nepovratno.
U svakom slučaju, takav je susret još prije pola godine bio gotovo nezamisliv, a dvije su zemlje balansirale na rubu rata. Sada je situacija znatno drukčija, a pregovori koji su u tijeku mogli bi zatvoriti posljednju bojišnicu hladnog rata i službeno okončati Korejski rat koji, barem na papiru, traje još od 1950. godine.
Dodatni Trumpov motiv
Teško je predvidjeti kako će se pregovori odvijati te što će od njih na kraju biti. I Trump i Kim dobri su pregovarači, a u ovoj prilici dat će sve od sebe da se maksimalno približe svom zacrtanom cilju jer su ulozi ogromni. Uza sve to, Trump ima i dodatni motiv za rješavanje korejskog pitanja. Bliži mu se sredina mandata, izbori za Kongres i Senat, a dogovorom s Kimom riješio bi problem koji nijedan američki predsjednik nije mogao riješiti u proteklih sedam desetljeća. Velika stvar za političara o kojemu se i nakon sastanka G7 proteklog vikenda tvrdi da nema pojma o međunarodnim odnosima.
Tako su govorili jedan o drugom
Kim o Trumpu:
1. “Razuman dijalog nije moguć s takvim tipom lišenim razuma.” (10. kolovoza 2017.)
2. “Moramo pokazati šovinističkoj supersili da je naša država, unatoč beskonačnim sankcijama i blokadama, postigla svoj cilj i postala nuklearna snaga.” (15. rujna 2017.)
3. “Sigurno ću i definitivno vatrom ukrotiti mentalno poremećenog, senilnog američkog starca.” (21. rujna 2017.)
4. “Cijele Sjedinjene Američke Države u dosegu su našega nuklearnog oružja, a nuklearno je dugme uvijek na mojem stolu. To je stvarnost, ne prijetnja.” (1. siječnja 2018.)
Trump o Kimu:
1. “Raketni čovjek na suicidnom je putu.” (19. rujna 2017. )
2. “Kim Jong-un, koji je očigledno luđak kojem nije problem izgladnjivati ili ubijati vlastiti narod, bit će testiran kao nikada prije!” (22. rujna 2017.)
3. “Zašto bi me Kim Jong-un uvrijedio nazivajući me starim, kad ja njega nikad ne bih nazvao malim i debelim.” (12. studenoga 2017.)
4. “Kim Jong-un kaže da je nuklearno dugme stalno na njegovu stolu. Može li ga netko obavijestiti da i ja imam nuklearno dugme, ali je mnogo veće i moćnije od njegova, a moje dugme uz to i radi!” (3. siječnja 2018.)
Bravo Trump , ako iko promijeni ovaj svijet na bolje to će biti Trump.