Ako želi da joj Europska unija uvede bezvizni režim i omogući njezinim građanima lakše i jednostavnije putovanje diljem EU, Turska bi do srijede 4. svibnja trebala donijeti 53 izmjene cijelog niza zakonskih regulativa i propisa (ispunili su 19 od 72 uvjeta), a o nekima od njih, prema turskom ustavu, treba glasati i parlament. Drugim riječima, pred Turskom je nemoguća misija.
Nemoguća misija
Nije tu riječ o kozmetičkim ili proceduralnim izmjenama, nego o izmjenama i prilagodbama vrlo bitnih zakonskih odredbi, pa čak i o donošenju potpuno novih dokumenata. Ankara bi do srijede tako trebala i, među ostalim, osnovati posebne udarne grupe za borbu protiv korupcije, potpisati i ratificirati protokole o ekstradiciji, zakone o zaštiti djece i mladih, zakone o sprečavanju pranja novca... Turska bi, također do srijede, trebala provesti i mjere na terenu kako bi se zaustavio priljev u zemlju iz visokorizičnih država, trebala bi potpisati i ugovor o suradnji s Europolom... Jednom riječju, ono što bi Turska trebala izvesti do ponedjeljka ne može se učiniti u sljedeća tri mjeseca, a kamoli u sljedeća tri dana.
Paradoksalno je to što je ova situacija sada teža za Europsku uniju. Naime, uvođenje bezviznog režima jedan je od glavnih uvjeta Turske za zaustavljanje priljeva imigranata u Europu.
“Vizna kočnica”
Sada Europska komisija ima dvije mogućnosti. Ili će “zažmiriti” na kriterije i mimo njih Turskoj odobriti bezvizni režim čime će si pogaziti kredibilitet. Ili će pak odbiti bezvizni režim i time ponovno pokrenuti veliki val imigranata prema Grčkoj. Teško je reći koje je rješenje tu lošije.
Ipak, vrlo je izvjesno kako će Francuska prije svih, ali i Njemačka, koje najavljuju “viznu kočnicu”, blokirati usvajanje bezviznog režima Turskoj.
>> Broj turskih turista kod nas raste, a Hrvati više i ne pitaju za Tursku
80 milijuna Turaka,koji bi dobili dozvolu da bauljaju po Europi,Ništa od toga.