Američki informatički div Hewlett Packard žalio se potkraj prošle godine predstavnicima Europske komisije i američkog veleposlanstva u Zagrebu jer je Ministarstvo poljoprivrede potpisalo ugovor za nabavu softvera izravnom pogodbom s tvrtkom King ICT. Večernji list u posjedu je 112 objava u Narodnim novinama o sklopljenim ugovorima koje su M San Grupa i tvrtke kćeri, među kojima je i King ICT, 2008. i 2009. potpisale s državnim institucijama i tvrtkama u potpunom ili djelomičnom vlasništvu države.
Vrijednost je tih ugovora, za koje su raspisani natječaji, 609,392.278 kuna. Ukupna je vrijednost sklopljenih ugovora i veća jer za dva ugovora, s Hrvatskom poštom i HŽ-om, nije u ugovoru navedena vrijednost.
Skupo, skuplje...
Računica kaže da je M San grupa potpisala 4,6 ugovora mjesečno, u prosjeku jedan tjedno. Ugovori su teški od 13.222 kune, koliko je vrijedio “najjeftiniji” s HŽ Infrastrukturom, do 80 milijuna kuna, koliko je vrijedio najskuplji sa Zagrebačkim holdingom. Prosječan sklopljeni ugovor bio je vrijedan 5,441.002 kuna. Najviše ugovora, po sedam, odnosno 41 posto, s tom tvrtkom, kojoj je zamjenik predsjednika Nadzornog odbora M Sana te član Nadzornog odbora King ICT-u general Damir Krstičević, potpisale su Autocesta Rijeka – Zagreb, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, HŽ Infrastruktura, Ministarstvo poljoprivrede i Zagrebački holding. S Hrvatskom poštom sklopljeno je šest ugovora, s HEP-om pet.
Nisam ja, drugi su
Gotovo polovica vrijednosti, 295 milijuna kuna, odnosi se na šest ugovora sa Zagrebačkim holdingom, HEP-om, Andrijom Štamparom i Središnjim državnim uredom za e-Hrvatsku. Primjerice, od M San Grupe HŽ je kupio mobilne uređaje za naplatu karata koji nikad nisu iskorišteni i stoje u skladištu. Branimir Jerneić, direktor HŽ Infrastrukture, kaže da, otkad je on došao, 1. kolovoza 2009., nije potpisao nijedan ugovor, nego samo ispunjava potpisane obveze.
– U vrijeme kupnje uređaja predsjednik uprave HŽ-a bio je Marijan Drempetić, a predsjednik NO-a Slavko Linić – kazao je Jerneić na pitanje zašto su kupili uređaje koji se ne koriste.
Ne, nego hoće reći da se natječaji naštimavaju i da država sustavno pogoguje M Sanu. Osobito ako se zna da su njihovi proizvodi i usluge 25 do 30 posto viši. Posavljački klan se osim ICT opremom bavi i brojnim drugim \"aktivnostima\". Svi to znamo već godinama. A da su do grla uronjeni u kriminal znaju svi. Sad više nemaju Sanadera da ih štiti i promovira pa će izgleda i oni tamo gdje im je odavno mjesto - put Remetinca.