Multinacionalna tvrtka Trafigura proglašena je na sudu u Nizozemskoj krivom za to što je 2006. iz Amsterdama ilegalno transportirala otrovni otpad u Obalu Bjelokosti te je kažnjena globom od milijun eura, navode agencije. Od trovanja je umro 17 osoba, a još 100.000 pretrpjelo je ozbiljne zdravstvene tegobe. Tvrtka se, inače, još 2009. nagodila s Obalom Bjelokosti za odštetu od 154 milijuna eura kako joj se ne bi sudilo u toj zemlji. Žrtvama i obiteljima umrlih (31.000) isplaćeno je ukupno 39 milijuna eura odštete.
Za šaku milijuna dolara
Riječ je o tvrtki koja se bavi trgovinom nafte i metala, a ovo je prvi put da je pravomoćno proglašena krivom zbog "transportiranja otpada u zemlje trećeg svijeta i ugrožavanja okoliša". Greenpeace je objavio da je ovo novi korak do pokretanja postupka u Obali Bjelokosti. Trafigura, inače, tvrdi da se 75 posto oštećenih složilo s ponudom o obeštećenju te negira da je obeštećenje uvjetovano imunitetom od pokretanja kaznenog postupka u Abidjanu.
Putovanje broda pod panamskom zastavom Probo Koala, kojim je opasni otpad prevezen, vrlo je zanimljiv. Priča o otpadu započela je 2002. kada meksička naftna kompanija Pemex više nije znala kako se otarasiti sve većih količina naftnog koksa koje su nastajale kao nusprodukti u proizvodnji. Naftni koks s visokim razinama sumpora i silikata prodala je stoga Trafiguri, jer se dotična tvar može primjerice spaljivati u cementarama. Tovar je početkom 2006. ukrcan na brod u Brownsvilleu u Teksasu. Umjesto da plati nekoj rafineriji da izdvoji primjese u naftnom koksu, Trafigura je proces provela na brodu i prodala čisti naftni koks za 19 milijuna dolara.
Cenzurirali medije, tužili odvjetnike žrtava
Za preostali vrlo otrovan otpad iz procesa obavljenog na brodu Trafigura je tvrdila da je riječ o vodi kojom su se na tankeru ispirali rezervoari. Nakon što je luka u Amsterdamu odbila iskrcavanje tereta, Probo Koala zaputio se u Obalu Bjelokosti. Trafigura je navodno angažirala manje tvrtke koje su nakon iskrcavanja u Abidjanu otpad raspršile po unutrašnjosti zemlje, na odlagalištima običnog otpada, uz ceste i po sličnim mjestima.
Praktično odmah lokalno je stanovništvo počelo patiti od zdravstvenih tegoba - od glavobolja preko krvarenja iz nosa, opeklina kože i pluća, a nakon otkrića što se doista dogodilo, pala je prijelazna vlada Obale Bjelokosti koja se oporavljala od građanskog rata. Trafigura, tvrtka sa sjedištem u Švicarskoj, do posljednjeg je trenutka tvrdila da ničega ilegalnog nije bilo, tužila je odvjetnički ured koji je u V. Britaniji zastupao interese žrtava te je nastojala spriječiti objavljivanje članaka o tragičnom skandalu u medijima, i to čak i na BBC-ju. Od odgovornih u tvrtki kazneno još nitko nije odgovarao.
nevidljiv_x što se čudiš čovječe kad u RH medije vode nepismeni šarlatani, zato im i novine propadaju pa ne mogu više ni pokrivati Liku i Dalmaciju!