transplantacija

U 27 godina primio treći bubreg – treću priliku za život

transplatacija bubrega
Marko Mrkonjić/PIXSELL
02.06.2012.
u 09:00

Zahtjevna operacija presađivanja organa dostavljenog iz Njemačke trajala je osam sati, no bila je uspješna, kaže dr. Galić.

Već treći bubreg i treću priliku za život dobio je Osječanin Tomislav Matoković (42). Nova transplantacija, nakon što je prvu s navršenih samo petnaest godina imao 1985. u Beču, a drugu 1994. godine u KBC-u Rijeka, obavljena mu je u rodnom gradu na Klinici za urologiju osječkoga KBC-a. Bila mu je to deveta operacija u trbušnoj šupljini.

Složen zahvat

– Aparat za dijalizu bio je moj život, a sada sam opet dobio priliku živjeti normalno. Ponovno sam se rodio – još u bolesničkom krevetu, ali sretan, rekao nam je Tomislav, kojemu je 26. svibnja presađen bubreg 48-godišnjakinje iz Njemačke.

U samo 15 sati vrijedan je organ helikopterom stigao iz Njemačke u Zagreb gdje ga je dočekao vozač osječkoga KBC-a i dostavio na Urologiju. Zahtjevna operacija trajala je punih osam sati, a pacijent je već drugi dan izmokrio dvjesto mililitara urina. Pet dana poslije Tomislav se osjeća dobro.

– Ovo mu je bila već deveta operacija u trbuhu, a kada se nešto otvara devet puta, jasno je da su anatomski odnosi promijenjeni i vrlo je teško raditi. Operacija je bila složena, no uspješna i dokazali smo da smo kao ustanova sposobni obavljati najzahtjevnije operacije i liječiti najteže bolesti – ponosan je i predstojnik Klinike za urologiju prof. dr. Josip Galić koji je vodio transplantacijski tim u kojemu su bili i liječnici dr. Dalibor Koprolčec, dr. Ivan Ćosić, dr. Boris Rupčić i anesteziolog dr. Marinko Jelečević, medicinske sestre Snježana Uremović i Ivana Vidošić te glavna sestra Ana Brežnij.

– Vratili su me u život, hvala im – dodao je Tomislav kojemu slijedi dulji oporavak.

Prvi u svijetu

Tomislavu je prvi bubreg “trajao” osam godina, a drugi trinaest. Kako će organizam reagirati na novi organ, s obzirom na to da ga doživljava kao strano tijelo, ni sada se ne može prognozirati. Ipak, vjeruju da dulje razdoblje neće morati na dijalizu.

– Tomislavova transplantacija je 58. na našoj klinici, otkako se od 2007. godine u KBC-u Osijek obavlja presađivanje bubrega – kazao je prof. Galić i dodao da u osječkoj bolnici operiraju i tumore na bubrezima, čak i najteže slučajeve, primjerice, metastatske trombove.

Kompletni hrvatski transplantacijsko-eksplantacijski program lani je bio prvi u svijetu po broju obavljenih transplantacija i eksplantacija na milijun stanovnika. Na listi čekanja za bubreg danas je 140 osoba.

Ključne riječi

Komentara 3

IN
InsideInfo
09:06 02.06.2012.

VELIK ZAHVALE svom medicinskom i ne-medicinskom osoblju koje rade na transplantacijama. Puno spašenih života, puno muke krvi i znoja. Skidam vam kapu i zahvalan za sve što činite. Poseban pozdrav NAJBOLJOJ transplantacijskoj bolnici u svijetu, sa najviše odrađenih transplantacija, sa, sa vrhunskim kirurzima i instrumentarkama - KB Merkuru! (titulu najbolje su dodjelile nezavisne vrhunske ustanove EU)

BO
bonsai
14:07 03.06.2012.

ok skužili smo , RADIŠ U TOJ BOLNICI !

XN
xnet0822
19:14 03.06.2012.

Da je te sreće bio moj susjed, presadili su mu bubreg a tijelo ga je odbacilo iako je u početku bilo sve ok .... :(((((

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije