U Afganistanu je trenutačno 295 hrvatskih vojnika koji unatoč visokom riziku i ponekad nedovoljnoj logističkoj potpori uspješno predstavljaju mirovne snage, a naša zemlja četrnaesta je država po doprinosu mirovnim snagama.
Sukus je to saborske rasprave o izvještaju o slanju naših vojnika u misiju u Afganistanu za razdoblje od 1. travnja 2008. do 30. rujna 2009. godine.
Kako je Pjer Šimunović, državni tajnik u MORH-u, istaknuo u uvodu, izvještajno je razdoblje obilježeno općim povećanjem razine nesigurnosti i nestabilnosti u cijelom Afganistanu.
Povećanje broja incidenata te izravnih sigurnosnih ugroza za sudionike mirovne operacije ISAF-a po hrvatski kontingent nije imalo za posljedicu ljudske ili znatnije materijalne štete - nastavio je Šimunović.
Naši su pripadnici motivirani, a o tome govore pohvale savezničkih snaga - kazao je Šimunović.
Krajem ovog mjeseca i početkom ožujka izvršit će se redovita rotacija pripadnika OS-a u ISAF-u te će se u ovu operaciju uputiti 15. kontingent. Naglasak je na jačanju pripreme, obuke, opremanja, vođenja nadzora, stege i koordinacije koje se tiču slanja i zapovijedanja našim kontingentom, kazao je državni tajnik Šimunović.
Hrvatski vojnici među rijetkima koji se nakon misija ne odlikuju
No, saborski zastupnik SDP-a Ante Kotromanović bi rado da se te pohvale mogu pretočiti u medalje za svakog vojnika koji u mirovnim snagama provede određeno vrijeme. Jer, kako kaže, među rijetkim smo zemljama NATO-a čiji se vojnici nakon misija ne odlikuju.
No, iskoristio je priliku i upozorio da se za oružane snage izdvaja sve manje proračunskog novca. Upitao je i zašto zastupnici još uvijek nisu dobili informaciju kako se razriješila situacija s četvoricom vojnika iz mirovne misije koji su odbili zapovijed, jesu li oslobođeni ili kažnjeni?
Kako je istaknuo Krešimir Ćosić, zastupnik HDZ-a, u sedam je godina u mirovnoj misiji bilo više od tisuću naših vojnika, a nitko nije poginuo. To govori o dobroj selekciji, profesionalizmu, stezi i ozbiljnosti. Međutim, upozorava da ne treba zatvarati oči pred tim da se vojnici vraćaju s PTSP-om.
- Da mene netko pita, odmah bih povukao trupe iz Afganistana - jasno i glasno rekao je Damir Kajin (IDS) izrazivši uvjerenje da će NATO u Afganistanu proći kao Rusija.
Sretan je što nije poginuo nijedan naš pripadnik, ali sad se žarište sukoba prebacuje na sjever Afganistana gdje su naši pripadnici.
Milijun kuna po vojniku
- Nije mi jasno zašto Hrvatska za mirovine misije u 2011. namjerava povećati izdavanja 30 posto - kazao je Miljenko Dorić, zastupnik HNS-a. Naime, prema njegovim riječima, većina zemlja članica NATO-a, pa i SAD najavljuju smanjivanje sredstava. Hrvatska je 14. po svom doprinosu u Afganistanu, a naša gospodarska snaga nije ni približno takva.
Tako za znanstvene novake izdvajamo 200 milijuna kuna godišnje, a svaki nas vojnik u mirovnoj misiji stoji oko milijun kuna pa je lani ukupan trošak bio oko 300 milijuna kuna.
belgrade Nemaš ti pojma to je sve na znanstvenoj osnovi. Pogledaj bolje koja je definicija terorizma. Ma ustalom odmah se vidi da nisi u trendu.