U australskom gradiću Lajamanu s neba su padale ribe. "Vidjeli smo veliku oluju koja se približavala mojem gradu i mislili smo da je samo kiša, ali kad je kiša počela padati, vidjeli smo kako padaju i ribe", rekao je lokalni vijećnik Lajamanua i vijećnik Središnje pustinje Andrew Johnson Japanangka za australski ABC News.
Ribe, točnije smuđevi, bili su veličine dlana i padale su preko noći. Neke od njih su i preživjele u lokvama vode. Razlog ovog fenomena nije poznat, ali nije prvi put da se dogodio u ovom gradu. Prvi ovakav događaj zabilježen je 1980-ih, a potom i 2004. te 2010. kad je također bila riječ o smuđevima.
"Ujutro sam ustala, radila sam u školi u to vrijeme, a zemljane ulice ispred moje kuće bile su prekrivene ribom", rekla je za ABC News Penny McDonald, koja je bila u Lajamanuu tijekom događaja riblje kiše sredinom 1980-ih. "Bile su male ribe i bilo ih je puno. Bilo je jednostavno nevjerojatno."
Iako nije dokazano što uzrokuje ovaj fenomen, postoji više teorija. Najzastupljenija je ona koja kaže da stupovi zraka koji se ubrzano kreću iznad vodenih tijela poput tornada i podižu kapljice vode odnose i životinje, i to preko velikih udaljenosti kroz atmosferu. Druge teorije o kiši riba govore da su ih ispljunule ptice. Ovo je objašnjenje ponuđeno prošle godine, kada su s neba iznad San Francisca pale tisuće inćuna.
Još jedna teorija kaže da ih je poplava donijela u grad. "Uglavnom ljudi dolaze nakon kiše i vide ribe razbacane posvuda", rekao je kustos za ribe u Muzeju i umjetničkoj galeriji Sjevernog teritorija, Michael Hammer, za ABC News. "Možda su samo došle poplavom koja se dogodila lokalno, iz male vodene jame ili tako nešto. Ali svakako se ne može isključiti mogućnost da riba bude zahvaćena malim olujama i zatim ispuštena na drugim mjestima."
VIDEO: Bizarna priča: Snimila trenutak potresa u zgradi MORH-a, zaradila je optužnicu
To su sigurno leteće ribe.