Na inicijativu Austrije, austrijska ministrica za Ustav i EU Karoline Edtstadler ugostila je danas u Beču predstavnike 15 europskih država članica EU-a na Prvoj europskoj konferenciji protiv antisemitizma. Razlog je bio stalan rast broja antisemitskih incidenata, u Austriji u 2021. godini na rekordnoj razini, ali i diljem Europe. Stoga kako je danas na konferenciji za medije u sjedištu austrijske vlade rekla Edtstadler cilj ove dvodnevne konferencije je „bolje međusobno umrežavanje, razmjena znanja i saznanja, te davanje jasnog znaka za borbu protiv antisemitizma i njegovanje židovskog načina života diljem Europe. Biti će riječi i o značaju obrazovanja i osposobljavanja da se podiže svijest građana u borbi protiv antisemitizma.
„Antisemitizam nije opasnost samo za Židovke i Židove, antisemitizam je opasnost za svakog ponaosob, posebice za našu demokraciju u naš miran suživot. Stoga su mjere prevencije i borbe protiv antisemitizma vrlo važne. One djeluju preventivno za zaštitu naših slobodnih, demokratskih društava“, istaknula je Edtstadler.
Na konferenciji za medije govorili su i koordinatorica Europske komisije za borbu protiv antisemitizma Katharina von Schnurbein, predsjednik Židovske vjerske zajednice u Austriji Oskar Deutsch i direktor Agencije za temeljna prava EU-a Michael O`Flaherty.
„Antisemitizam se širi shvaćamo li to ili ne. Kako bi se protiv njega mogli boriti, antisemitizam se mora učiniti vidljivim“, rekla je Schnurbein. Zahvalila je Austriji na pokretanju ove inicijative i bodrenju ostalih država članica EU-a u borbi protiv tog „zla današnjice“.
„Ako EU svoje židovsko stanovništvo ostavi na cjedilu, onda je sama zakazala. Borba protiv antisemitizma ima najveći mogući značaj. Kako bi bili učinkoviti moramo stvarno biti svjesni opsega toga fenomena“, rekao je O`Flaherty. Naglasio je kako nedostaju točni podaci o broju antisemitski incidenata, kako bi se moglo počinitelje pozvati na odgovornost i kazniti.
Kada je riječ o prijavljivanju i istragama Edtstadler je napomenula kako čak 80 posto izloženih antisemitskim napadima, nije te slučajeve prijavilo. Austrijska je ministrica naglasila kako je to veliki problem ne samo u Austriji nego i u EU, te stoga treba unaprijediti suradnju i koordinaciju s ciljem bolje prevencije i suzbijanja antisemitizma i govora mržnje na duštvenim mrežama, koji se u Austriji već zakonski sankcionira. Edtstadler je istakla kako na problematici antisemitizma u Austriji zajedno surađuje čak osam ministarstava.
„Broj slučajeva antisemitizma u Austriji zabilježen u izvješću za prošlu godinu je sramotan. Brojke su jako visoke“ ustvrdila je Edtstadler, pozvavši cijelokupno društvo u borbu protiv antisemitizma. U Austriji, ali i na europskoj razini.
O broju antisemitskih incidenata u Austriji izvijestio je predsjednik Židovske vjerske zajednice u Austriji Deutsch. „U 2021. godini prijavljeno je 965 slučajeva. Negativan austrijski rekord.“, ustvrdio je Deutsch. Pohvalio je Austriju da se je „razvila u predvodnika u borbi protiv antisemitizma“. Dodao je kako Židovska zajednica u Austriji broji 8.000 članova i da ima snažnu potporu austrijske vlade.
„Ono što je naš cilj je znatno smanjiti broj antisemitskih napada, jer smatram da se ih u cjelosti ne može iskorijeniti“, naglasio je Deutsch, napomenuvši posebno značaj obrazovanja i razvoja svijesti o tom problemu kod mladih ljudi.
Na kraju konferencije za medije, predstavnici država članica EU-a, Svjetskog Židovskog kongresa, Europskog Židovskog kongresa, Židovskog informacijskog centra, uključujući europski, Izraelskog vjerskog društva, RIAS-a iz Berlina, te predstavnici Europske komisije, Europskog vijeća i Organizacije za demokratske institucije i ljudska prava (ODHIR), kao i Agencije za temeljna prava EU-a, potpisali su u sklopu otvaranja prve Eurpske konferencije za borbu protiv antisemitizma zajedničku deklaraciju. „Bečku Deklaraciju“ za borbu protiv antisemitizma i promicanje života Židova u EU, prva je potpisala austrijska ministrica Edtstadler, a potom svi ostali.
Na novinski upit kako će biti slijedeća konferencija na tu temu i gdje Edstadler je odgovorila da će se konfrenecija održavati u Austriji, jednom godišnje. I to s analizama i ocijenama razvoja situacije te kako je stoga izuzetno važno oblikovanje zajedničke metodologije za kvantificiranje i kvalificiranje antisemitskih incidenata.
Zajedničko svim govornicima je bilo da se protiv te pošasti moramo svi zajedno i odlučno boriti kako bi se Židovska zajednica u Europi mogla osjećati sigurnom i zaštićenom. A to je naveno i kao glavni cilj „Bečke deklaracije“.
Sadašnji zakoni si vjerojatno isto dobri ali eto oni izmislili novi ali to ljepo zvuči čim je u nazivu bečka deklamacija