U Austriji se epidemiološka situacija i dalje pozitivno razvija. Posebno pozitivna vijest je da prosječni dnevni porast broja zaraženih koronavirusom posljednjih 10 dana iznosi oko 1 posto.
„Ovakav razvoj je veliki uspjeh“, zadovoljno je rekao, inače oprezni ministar zdravlja Rudolf Anschober. Austrijski politički vrh razmišlja o daljnjem popuštanju s mjerama. Iz vladinih krugova u utorak je stigla vijest da se prvo žele vidjeti podaci virologa i ostalih austrijskih stručnjaka, koji će biti poznati u srijedu navečer, uz poruku: „Moramo još pričekati. Odlučujuće za daljnje ublažavanje mjera zaštite od širenja koronavirusa će biti, koliko će biti visoka brojka zaraženih u Uskrsnom tjednu“.
Austrijski mediji pišu o srijedi kao „danu D“ u kojem će korona brojke odlučivati o daljnjem otvaranju Austrije. Naime, stručnjaci u Kriznom stožeru strahuju da se je koronavirus u vrijeme Uskrsnog tjedna i blagdana brže širio nego prethodno, zbog manjeg socijalnog distanciranja Austrijanaca tih dana i posjeta rodbini te izletima u javni prostor s mnogo ljudi.
Poruka predstavnika austrijske vlade u očekivanju stručne analize je: „Vidjet ćemo, ako brojke ostanu ovako niske kao što su sada, tada možemo ići u daljnje otvaranje“.
O tome kako dalje i koje bi sve djelatnosti mogle uskoro očekivati postupni povratak na staro u utorak će govoriti austrijski kancelar Sebastian Kurz, potkancelar Werner Kogler, ministar zdravlja Rudolf Anschober i ministar unutarnjih poslova Karl Nehammer. Prema podacima Ministarstva socijalne skrbi, zdravlja i njege, nadležnog za statističke brojke o koronavirusu, u utorak ujutro je u Austriji bilo 14.790 oboljelih.
„Aktivno“ oboljelih, to znači onih koji trenutačno boluju od virusa Covid-19 je 3.411, od čega je njih 756 na bolničkom liječenju, uključujući i 196 u intenzivnoj njezi. Prvi puta je brojka onih kojima je potrebna intenzivna skrb, pala ispod 200 oboljelih.
Ono što zabrinjava je broj preminulih koji stalno raste i približava se brojci 500, i utorak je iznosio 491. Najviše preminulih je i dalje u Štajerskoj (109) i Beču (99), a slijede ih Tirol (91) i Donja Austrija (85). Po broju zaraženih prednjači Tirol (3.431), Donja Austrija (2.501), Beč (2.215) i Gornja Austrija (2.211).
Podatak koji također budi optimizam je da su već mnoge austrijske bolnice svoj pogon vratile iz „kriznog u normalni modus“.
a kao da kod nas bolnice rade punom parom... jer najednom su svi u bolnicama epidemiolozi i inteziva! i još se većina njih, koja nema blage veze ni kontakta sa koronom, žali na manju plaću. nisu dežurali, pola mjeseca su doma bili, nek si čitaju isplatnu listu i usporede se prethodnom, iz boljih vremena.